Nienajlepszy dla ludzi, świetny dla fotowoltaiki. W 2021 roku energia słoneczna w Europie zanotowała rekordowy przyrost o ponad 25 GW. Według prognoz dobra passa ma trwać – do 2025 roku moc europejskich paneli ma się podwoić.
Przeczytaj także: Sztuczny liść, który pobiera energię słoneczną
Jak pokazuje nowy raport Solar Power Europe, rok 2021 był najlepszym rokiem dla instalacji fotowoltaicznych w Unii Europejskiej. Instalacje osiągnęły rekordową moc 25,9 GW podłączoną do sieci. To skok o 34 proc. w stosunku do 2020 roku, do tej pory uznawanego za…rekordowy.
Niemcy i Holandia słonecznymi liderami
W 2021 roku czołowym rynkiem energii słonecznej w UE pozostały Niemcy z przewidywanymi instalacjami na poziomie 5,3 GW. Oznacza to wzrost o 8 proc. w stosunku do roku 2020. Pod względem instalacji na mieszkańca liderem jest Holandia z 765 W/mieszkańca. Stanowi to wzrost o 42 proc. od 2020 roku.
Przeczytaj także: Czy fotowoltaika się opłaca?
Jak na tym tle wygląda Polska? Więcej niż dobrze. W raporcie Solar Power uplasowała się na 4. miejscu – za Niemcami, Hiszpanią i Holandią, a przed Francją. W minionym roku nad Wisłą zainstalowano 3,2 GW mocy. Na koniec października 2021 roku moc fotowoltaiki w Polsce wynosiła blisko 6,7 GW – Solar Power oszacowała, że wraz z końcem roku przekroczy ona 7 GW.
Moc będzie rosła
To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Raport EU Market Outlook for Solar Power 2021-2025 przewiduje, że ekspansja będzie kontynuowana. Do 2025 roku UE najprawdopodobniej osiągnie łączną moc fotowoltaiczną 327,6 GW, czyli podwoi ją z obecnych 164,9 GW. Do 2030 roku prognozuje się łączną moc 672 GW. Solar Power Europe dokonał również przeglądu krajowych planów na rzecz energii i klimatu państw członkowskich UE. Firma stwierdziła, że wszystkie osiągną swoje cele w zakresie energii słonecznej do 2030 r. lub wcześniej. Estonia i Łotwa praktycznie już dziś je osiągnęły, a Polska, Irlandia i Szwecja zrobią to w przyszłym roku.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.