Agresja Rosji na Ukrainę będzie miała daleko idące skutki dla polityki energetycznej Europy. Nieuzasadniona inwazja Rosji zdecydowanie odbije się prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi czkawką w sferze eksportu surowców. Chociaż zmiana energetycznego kursu nie będzie łatwa dla krajów Unii Europejskiej, które są dziś uzależnione od rosyjskiego gazu czy węgla. Europa będzie musiała jednak szybko i skutecznie przestawić się na inne źródła pozyskiwania energii.
Niemcy zmieniają kurs energetyczny
Zdecydowaną zmianę polityki energetycznej kraju zapowiedział 27 lutego w Bundestagu kanclerz Niemiec Olaf Scholz. Postawa Niemiec budzi spore zaskoczenie na arenie międzynarodowej. Do tej pory kraj ten bowiem niezwykle łagodnie obchodził się z Rosją, latami zacieśniając z nią biznesowe i energetyczne relacje. Kraje wspólnie budowały Nord Stream 1 i 2. Co podkreślają dziś media na całym świecie – to właśnie z powodu tych bliskich relacji Niemcy jako jedne z ostatnich państw zgodziły się na zablokowanie Rosji systemu SWIFT. Ponadto do niedawna jedyną pomoc, jaką proponowały Ukrainie w zakresie obronności, to było pięć tysięcy hełmów dla żołnierzy. Premier Morawiecki nazwał tę pomoc „żartem”.
Silne uzależnienie od rosyjskiego gazu ziemnego to jednak cecha charakterystyczna nie tylko Niemiec. Inne kraje europejskie równie chętnie importują dziś z Rosji gaz ziemny, węgiel kamienny i ropę naftową. Rosja jest dziś największym eksporterem tych surowców na Europę. W samych Niemczech 55% źródeł energii pochodzi właśnie z Rosji.
Niemcy podejmą działania na rzecz redukcji uzależnienia od dostaw surowców energetycznych z Rosji – zapowiedział podczas swojego wystąpienia Scholz.
Morawiecki zapowiada zdecydowane zmiany
W kwestii polityki energetycznej zdecydowane zmiany zapowiedział również premier Morawiecki:
Nie możemy kupować od nich ropy, gazu czy węgla – musimy się od nich uniezależnić – powiedział podczas wizyty w Niemczech, premier Morawiecki.
Agresja Rosji to katalizator zmian w Europie
Wojna Putina przeciwko Ukrainie to katalizator zmian w polityce energetycznej krajów Europy. Można spodziewać się, że Europa będzie teraz kładła zdecydowany nacisk nie tylko na poszukiwanie nowych dostawców paliw kopalnych, ale również na rozwój odnawialnych źródeł energii. Mogą one stać się jeszcze bardziej popularne również wśród klientów indywidualnych. Do tej pory za inwestycją w takie źródła przemawiała przede wszystkim niższa cena rachunków a prąd. Teraz to bezpieczeństwo energetyczne może odgrywać decydującą rolę przy ich wyborze.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.