Polenergia na terenie farmy fotowoltaicznej zasiała łąki kwietne

Spółka wykorzystała teren farmy do wsparcia bioróżnorodności

Polenergia zasiała łąki kwietne

Polenergia zasiała łąki kwietne

Polenergia zasiała łąki kwietne – miododajne rośliny znalazły się na 50 hektarach farmy fotowoltaicznej. Wzbogacą one bioróżnorodność rejonu wokół instalacji w Sulechowie.

Polenergia po raz siódmy przedstawiła sprawozdanie pozafinansowe, dotyczące działań ESG w 2021 roku. Najważniejsze osiągnięcia spółki w 2021 r. to

Polenergia zasiała łąki kwietne

Polenergia oddając pierwszą instalację fotowoltaiczną w rejonie Sulechowa wsparła także bioróżnorodność na tym terenie. Ze względów technologicznych (odstępy pomiędzy rzędami, drogi dojazdowe) konstrukcje złożone z 30 tysięcy paneli PV o łącznej mocy 8 MW, zajmują połowę całego ponad 16-hektarowego areału inwestycji Sulechów I. Reszta terenu została zagospodarowana na łąki kwietne.

Przeczytaj także: Ile wpłynęło wniosków do programu Mój Prąd?

Ponadto w kwietniu 2022 roku, po zakończeniu budowy kolejnych zespołów Farm Fotowoltaicznych Sulechów II oraz Sulechów III o łącznej mocy 21,5 MW, na powierzchni 40 hektarów posiane zostały nowe łąki kwietne oraz mieszanki pastwiskowe.

20 gatunków kwiatów i bylin

Wprowadzone zróżnicowanie użytkowania terenu pozwoli uzyskać wyższe bogactwo gatunkowe siedliska. Na łące znalazły się m.in.: koniczyna, lucerna, facelia i 20 różnych gatunków kwiatów i bylin. W ten sposób Polenergia nie tylko wytwarza zieloną energię. Spółka tworzy także wielohektarowy areał, który wzmacnia lokalną bioróżnorodność oraz stanowi bazę pokarmową dla dziko żyjących zapylaczy. Farmy fotowoltaiczne Polenergii są też miejscem schronienia i rozrodu dla wielu gatunków ptaków i ssaków, w tym gatunków ściśle chronionych.

Wsparcie pszczół miodnych i dzikich

Na początku 2020 roku, Polenergia założyła w Sulechowie fotowoltaiczną pasiekę składającą się z 10-ciu uli. Pasieczysko znajduje się pod stałą opieką pszczelarza. Aby z kolei zapewnić miejsca do rozwoju pszczołom samotnicom na terenie farm fotowoltaicznych rozmieszczone zostały specjalne domki, wykonane z drewna, słomy i gliny. Będzie to świetne miejsce do rozwoju tak ważnych w środowisku dzikich owadów zapylających.

Wielkopowierzchniowe farmy fotowoltaiczne to doskonałe miejsce, aby pomóc wielu gatunkom zwierząt, a przede wszystkim owadom zapylającym od których zależy nasze życie. Tej szansy związanej z odbudową ekosystemów łąk oraz wspieraniem bioróżnorodności nie można zmarnować. Dlatego dzielimy się naszą dobra praktyką i efektami obserwacji przyrodniczych na naszych farmach fotowoltaicznych. Ogromny potencjał nowych fotowoltaicznych projektów w Polsce daje bowiem szansę na stworzenie w całym kraju podobnych enklaw bioróżnorodności – mówi Marta Porzuczek, Dyrektorka Działu Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Grupie Polenergia

 

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version