Poprawa jakości powietrza to zdaniem Polaków największa korzyść z rozwoju segmentu samochodów elektrycznych – wynika z badania Volkswagena i InsighOut Lab. Respondenci wskazywali również na niższy poziom hałasu, a także niższe koszty użytkowania auta. Badanie pokazuje ponadto, że ponad połowa z nas obawia się pojazdów autonomicznych.
Uczestników badania zapytano o to, które z funkcjonujących (lub potencjalnych) zastosowań nowych technologii w branży samochodowej uznają za najbardziej przydatne.
Najczęściej wskazywano diagnostykę auta w czasie rzeczywistym, czyli np. przewidywanie awarii zanim się wydarzą (32 proc.). Na drugim miejscu znalazła się optymalizacja parametrów auta, np. spalania, czy zużywania części zamiennych (28 proc.). Podium zamyka geolokalizacja auta w czasie rzeczywistym (np. w omijaniu korków czy szukaniu miejsca parkingowego).
Przeczytaj także: Czym jest elektromobilność?
Jakie korzyści z elektromobilności?
Tuż za podium zestawienia znalazła się elektromobilność, czyli rozwój segmentu pojazdów elektrycznych.
Uczestników badania zapytano o to, jakie są według nich największe korzyści z rozwoju segmentu pojazdów elektrycznych.
35 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi – poprawa jakości powietrza. Na dwóch kolejnych miejscach ankietowani również wymienili korzyści, związane z ekologią. Według nich dzięki elektromobilności sami mogą być bardziej ekologiczni, a także spada poziom emitowanego hałasu. Badani wskazywali również na niższe koszty użytkowania pojazdu.
Twórcy badania zwracają uwagę, że wśród korzyści z rozwoju pojazdów elektrycznych najmniej respondentów wskazało elementy lifestylowe. Zaledwie 3 proc. ankietowanych uznało, że dzięki elektromobilności ma możliwość wpisania się w najnowsze trendy. Niewiele więcej, bo tylko 5 proc., wskazuje, że elektromobilność umożliwia korzystanie z najnowszych technologii.
Obawiamy się pojazdów autonomicznych
W badaniu pojawiło się również pytanie o bezpieczeństwo pojazdów autonomicznych. Okazuje się, że 52 proc. Polaków uważa, że auta prowadzone przez komputer nie są bezpiecznym rozwiązaniem. Przeciwnego zdania jest co czwarty respondent.
Pod względem nieufności wobec pojazdów autonomicznych nie jesteśmy odosobnieni. Z przywołanego przez twórców badania sondażu Deloitter wynika, że podobny odsetek respondentów w USA, Niemczech, Korei Południowej i Japonii uważa, że pojazdy te nie będą bezpieczne. Wyróżniają się na tym tle badani z Chin, wśród których brak zaufania do aut prowadzonych przez komputer deklaruje tylko 35 proc.
Badanie zostało przeprowadzone w dn. 24-27 września 2021 r. przez InsightOut Lab i markę Volkswagen na panelu Ariadna na ogólnopolskiej próbie liczącej N=1059 osób. Kwoty dobrane wg reprezentacji w populacji Polaków w wieku 18 lat i więcej dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI. Wyniki zaokrąglone do pełnych liczb dlatego mogą nie sumować się do 100 proc.
Zobacz też: Ile dziś jest samochodów elektrycznych w Polsce?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.