75 proc. ludzi na całym świecie chce, aby jednorazowe tworzywa sztuczne zostały zakazane tak szybko, jak to możliwe. To wzrost o 4 proc. w porównaniu z badaniem przeprowadzonym w 2019 roku. Wyniki sondażu stanowią istotny sygnał dla rządów, by wyrazili zgodę na prace nad traktatem ONZ w sprawie plastiku. Traktat ten uchodzi za najważniejszy pakt środowiskowy od czasu porozumienia paryskiego w sprawie zmian klimatycznych z 2015 roku.
IPSOS przeprowadził sondaż w 28 krajach, a badaniu poddał 20 tys. osób. Wyniki pokazały, że 75 proc. ludzi opowiada się za wprowadzeniem zakazu używania jednorazowych, plastikowych opakowań. Odsetek ten wzrósł z 71 procent od 2019 r., podobnie jak odsetek osób twierdzących, że preferują produkty z mniejszą ilością plastiku. W tym drugim przypadku wzrost wyniósł aż 7 proc. – z 75 proc. w 2019 roku do 82 proc. obecnie.
Największe poparcie dla zakazu stosowania tworzyw sztucznych jednorazowego użytku okazali mieszkańcy Kolumbii, Meksyku i Indii. Są to państwa borykające się z poważnym kryzysem związanym z gospodarowaniem odpadami. Co więcej, prawie 90 proc. ankietowanych stwierdziło, że popiera wprowadzenie traktatu ONZ w sprawie odpadów z tworzyw sztucznych.
Jakie będą losy traktatu w sprawie plastikowych odpadów?
O jaki traktat chodzi? Pod koniec stycznia tego roku eksperci z Environmental Investigation Agency (EIA) wezwali narody na całym świecie do wyrażenia zgody na traktat ONZ w sprawie plastiku. Jego celem miało by być zobowiązanie państw do ustanowienia prawnie wiążących celów w zakresie zwalczania odpadów z tworzyw sztucznych. Idea nie jest nowa, do tej pory nie znalazła jednak szerszego poparcia na forum międzynarodowym – hamulcowym był m.in. Donald Trump.
Przeczytaj także: Czy ONZ zdecyduje się na traktat w sprawie plastikowych odpadów?
Niewykluczone, że prace nad traktatem rozpoczną się już na następnym Zgromadzeniu ONZ ds. Środowiska, które ma się odbyć w Nairobi w Kenii od 28 lutego do 2 marca. Aktywiści mają nadzieję, że najnowszy sondaż będzie wystarczającą motywacją dla decydentów. Czy faktycznie tak się stanie? Jak podawała stacja BBC, spore problemy może sprawiać Japonia, która już zapowiedziała dążenie do zmniejszenia rygorystycznych celów, jakie miałyby być wyznaczone w traktacie, oraz Chiny.
W ubiegłym tygodniu agencja Reuters ujawniła natomiast, że duże grupy przemysłu naftowego i chemicznego opracowują strategie mające na celu przekonanie uczestników konferencji do odrzucenia jakiejkolwiek umowy ograniczającej produkcję plastiku. Dlaczego akurat te branże? Plastik powstaje z ropy naftowej i gazu i stanowi kluczowe źródło przychodów firm z tych sektorów.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.