Tylko w 2020 roku mieszkańcy Płocka i okolic wytworzyli ponad 57 tys. Mg zmieszanych odpadów komunalnych, nadających się do dalszego zagospodarowania. ORLEN chce przetwarzać je, a powstałe w ten sposób surowce wykorzystywać do wytwarzania produktów i półproduktów petrochemicznych oraz rafineryjnych. W tym cel zamierza zbudować nowoczesną, ekologiczną instalację, w której jednym z produktów przetwarzania odpadów byłby wodór.
Ostatnie tygodnie to dla PKN ORLEN odkrywanie nowych ścieżek działalności. Wszystko po to, by zgodnie z zapowiedziami, w 2050 roku osiągnąć neutralność emisyjną. Kolejne ekologiczne działanie polskiego koncernu naftowego to efektywne przetwarzanie odpadów komunalnych. Powstające w jego wyniku surowce byłyby wykorzystywane do wytwarzania produktów i półproduktów petrochemicznych oraz rafineryjnych. PKN ORLEN podpisał list intencyjny o współpracy w tym zakresie z Miastem Płock i Przedsiębiorstwem Gospodarowania Odpadami w Płocku, które dostarczałyby odpady.
Realizujemy projekty, w których wykorzystujemy najlepsze i najbardziej efektywne ekologicznie technologie. Chcemy zastosować je także, budując nowoczesną instalację do kompleksowego recyklingu zmieszanych odpadów komunalnych pochodzących z Płocka i okolic – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych.
Instalacja zero waste
Pochodzące z recyklingu surowce posłużyłyby do produkcji m.in. poliolefin, na które systematycznie rośnie zapotrzebowanie. Inwestycja związana z budową instalacji do recyklingu odpadów przyniosłaby jednak korzyść nie tylko koncernowi i środowisku naturalnemu, ale także mieszkańcom Płocka i okolic. Tylko w 2020 roku wytworzyli oni bowiem ponad 57 tys. Mg zmieszanych odpadów komunalnych, nadających się do dalszego zagospodarowania.
Jesteśmy nowoczesnym miastem, które stawia na rozwiązania przyjazne środowisku. Mam satysfakcję, że inicjatywna, którą jako samorząd podejmujemy wspólnie z PKN ORLEN, będzie mieć pozytywne znaczenie dla środowiska naturalnego i przyniesie korzyści zarówno mieszkańcom Płocka oraz regionu, jak i PKN ORLEN – mówi Andrzej Nowakowski, prezydent Płocka.
PKN ORLEN planuje zbudować nowoczesną instalację do kompleksowego recyklingu zmieszanych odpadów komunalnych. Projektowana ona będzie tak, aby funkcjonować w systemie zero waste, dążąc tym samym do maksymalnego ograniczenia produkcji odpadów. Jednym z sygnatariuszy listu intencyjnego jest Przedsiębiorstwo Gospodarowania Odpadami, spółka należąca do Miasta Płock, która zajmuje się kompleksowym gospodarowaniem odpadami komunalnymi, w tym ich sortowaniem oraz przetwarzaniem frakcji organicznej.
Realizacja projektu wspólnie z PKN ORLEN i Miastem Płock zagwarantuje nam w przyszłości odbiór resztkowych odpadów kalorycznych, które zgodnie z obowiązującym prawem, nie mogą być składowane, a tym samym zmniejszy koszty, które obecnie w związku z tym ponosimy – mówi Stefan Kotlewski, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarowania Odpadami.
Wodorowy orzeł
W instalacji, której budowę analizuje PKN ORLEN, jednym z produktów przetwarzania odpadów byłby wodór. Dlatego też projekt ten jest częścią flagowego przedsięwzięcia wodorowego PKN ORLEN – Hydrogen Eagle. Zakłada ono budowę hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji dla transportu zasilanego odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór. Projekt Hydrogen Eagle pomyślnie przeszedł etap weryfikacji przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w konkursie na projekty z obszaru technologii i systemów wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI i obecnie znajduje się na etapie notyfikacji pomocy publicznej przez Komisję Europejską.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.