Jest porozumienie w sprawie Mazowieckiej Doliny Wodorowej. Podpisał je PKN Orlen wraz z 24 innymi podmiotami. Produkowany w niej wodór będzie wykorzystywany m.in. w transporcie, energetyce, gospodarce komunalnej i rolnictwie.
Inwestujemy w rozwój innowacyjnych technologii, które będą budowały wartość Grupy Orlen w kolejnych latach i jej pozycję lidera transformacji energetycznej w Europie Środkowej. Kierunkiem, który nas szczególnie interesuje jest technologia wodorowa. PKN Orlen już teraz jest jednym z trzech jego największych producentów w Europie. Naszym priorytetem jest rozwijanie technologii produkcji zielonego wodoru, powstającego z odnawialnych źródeł energii. Dlatego inicjujemy powstanie Mazowieckiej Doliny Wodorowej, która będzie skutecznym wsparciem w osiągnięciu tego celu – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Integracja biznesu ze światem nauki pozwoli realizować inwestycje wodorowe na dużą skalę, przyczyniając się do rozwoju krajowego przemysłu i wzrostu konkurencyjności polskiej gospodarki – dodaje.
Przedstawiciele koncernu zwracają uwagę, że zgodnie z Krajowym Planem Odbudowy, w Polsce powstanie co najmniej pięć Dolin Wodorowych. Rozwijane w nich będą technologie oparte na tym paliwie. Każda z Dolin stanie się centrum badań, rozwoju, doskonalenia i edukacji w zakresie wdrażania wodoru w gospodarce.
Dotychczas podpisano listy intencyjne w sprawie powołania trzech Dolin. Chodzi o Mazowiecką, która jest jednocześnie jednostką centralną, a także Dolnośląską i Podkarpacką. Trwają prace nad powołaniem kolejnych dwóch Dolin: Śląskiej i Wielkopolskiej.
PKN ORLEN koncentruje się na produkcji zielonego wodoru, dlatego dla nas cenna będzie współpraca w ramach Mazowieckiej Doliny Wodorowej z partnerami, którzy mają już doświadczenie w jego wykorzystaniu jako źródła energii odnawialnej. Działalność Doliny umożliwi prowadzenie prac inwestycyjnych i wdrożeniowych, a także naukowo-badawczych, które jeszcze bardziej przyspieszą rozwój technologii wodorowej, jednocześnie w pełni wykorzystując lokalny potencjał gospodarczy – mówi Józef Węgrecki, Członek Zarządu PKN ORLEN ds. Operacyjnych.
4 kluczowe filary
Mazowiecka Dolina Wodorowa ma opierać się na czterech filarach. Te zaś mają przyczynić się do efektywnego rozwoju i upowszechniania technologii wodorowych w polskiej gospodarce. Za główny przyjęto budowę łańcucha wartości wodoru w obszarze Mazowsza. Przykładem są planowane do wdrożenia przez PKN ORLEN pierwsze projekty wodorowe. To m.in. huby wodorowe w Płocku i Ostrołęce, prototypowa lokomotywa wodorowa oraz stacje tankowania wodoru.
Pozostałe filary to realizacja projektów badawczo-rozwojowych, stworzenie systemowych rozwiązań dla kształcenia wyspecjalizowanych kadr i prowadzenie działalności na rzecz wsparcia procesów regulacyjnych.
Koncern przypomina, że obecnie istnieje na świecie 36 Dolin Wodorowych. Znajdują się one w 20 krajach, z czego ponad 20 jest w Europie.
Mazowiecką Dolinę Wodorową – poza PKN Orlen – będą tworzyć:
- Agencja Rozwoju Przemysłu,
- Instytut Maszyn Przepływowych im. Roberta Szewalskiego Polskiej Akademii Nauk,
- Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy,
- Instytut Energetyki Instytut Badawczy,
- Politechnika Warszawska,
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica,
- Krajowa Agencja Poszanowania Energii,
- Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla,
- Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych,
- TOYOTA Motor Poland Company Limited,
- Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz,
- ALSTOM KONSTAL,
- SIEMENS ENERGY,
- Solaris Bus & Coach,
- Komunikacja Miejska Płock,
- Izba Gospodarcza Energetyki i Ochrony Środowiska,
- Polska Izba Przemysłu Chemicznego,
- Polska Agencja Inwestycji i Handlu,
- UNIQATE,
- Stomil Bydgoszcz,
- „NanoSpaceLab”,
- Instytut Informatyki i Optoelektroniki, Politechnika Łódzka,
- Urząd Dozoru Technicznego.
Zobacz też: Orlen kupi pierwszą w Polsce lokomotywę na wodór
Fot. PKN ORLEN
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.