Biznesmeni i naukowcy opracowali 10 postulatów klimatycznych

Szczyt klimatyczny TogetAir to 3 dni kongresu z 33 debatami, setkami wybitnych ekspertów i międzynarodowymi panelami

TogetAir 10 postulatów klimatycznych. Wiatraki z elektrowni wiatrowych

TogetAir 10 postulatów klimatycznych

Uczestnicy kongresu klimatycznego TogetAir, który odbył się w Warszawie, opracowali 10 postulatów klimatycznych. Według ekspertów, rosyjska inwazja na Ukrainę powoduje konieczność rewizji dotychczasowej polityki energetycznej w Europie. Jak w nowej rzeczywistości można utrzymać wyznaczone wcześniej cele klimatyczne?

10 postulatów uczestników TogetAir

Poniżej 10 postulatów TogetAir, które zostały wypracowane w ramach kongresu. Postulaty mają na celu połączyć starania o klimat i o bezpieczeństwo: energetyczne, gospodarcze oraz polityczne.

Przeczytaj także: Czy gospodarka wodorowa to dla nas szansa?

 1. Wojna w Ukrainie nie może zatrzymać transformacji. Trzeba przyspieszyć odejście od paliw kopalnych i zlikwidować uzależnienie Europy od ich importu z Rosji.
 2. Przeciwdziałanie zmianie klimatu potrzebne jest tu i teraz. Działania zaradcze podjęte za dekadę lub dwie nie powstrzymają “reakcji łańcuchowej” przyrody. Grożą nam nieodwracalne, negatywne skutki działań człowieka.
 3. Należy przygotować mieszkańców i konsumentów na nieuchronne koszty transformacji energetycznej. Należy wdrożyć programy osłonowe dla tych, których najbardziej dotkną krótkofalowe konsekwencje wdrożenia Europejskiego Zielonego Ładu. Dużą rolę odegrają tu środki unijne, w tym taryfa ulgowa w okresie przejściowym. Jest ona konieczna w perspektywie zagrożeń dla bezpieczeństwa energetycznego.
 4. Nie ma możliwości powrotu do węgla. Gaz nie będzie mógł spełniać roli paliwa przejściowego w zakresie, jaki planowano. Konieczne jest podjęcie działań nad większym wykorzystaniem alternatyw: wiatru, wody i słońca, a także magazynów energii, wodoru, a nawet paliw alternatywnych: biomasy czy RDF.
 5. Przyspieszenie dekarbonizacji gospodarki musi łączyć się z derusyfikacją i dywersyfikacją dostaw, szerszym otwarciem na źródła odnawialne i odważnymi decyzjami inwestycyjnymi Unii i państw członkowskich.

  Energetyka była ważnym tematem tegorocznego TogetAir

 6. Atom – zarówno wielko- jak i małoskalowy – jest optymalnym źródłem zabezpieczającym pewność dostaw energii. Dążenie do realizacji harmonogramu polskiego programu jądrowego i uruchomienia pierwszej polskiej elektrowni wielkoskalowej w 2033 powinno być bezwzględnym priorytetem państwa.
 7. Konieczne jest przyspieszenie rozwoju energetyki wiatrowej on i offshore. Należy rozważyć rozszerzenie potencjału offshore z planowanych 11 do nawet 30 GW mocy zainstalowanej.
 8. Konieczne jest stworzenie strategii rozwoju ciepłownictwa. Pozostawienie branży samej sobie, w świetle ograniczonych możliwości inwestycyjnych samorządów, może oznaczać faktyczną likwidację kluczowej z punktu widzenia neutralności klimatycznej branży.
 9. Warto opodatkować niespodziewane przychody spółek energetycznych, czyli tzw. windfall profits. Przychody należy przeznaczyć na rozwój technologii odnawialnych.
 10. Należy usprawnić postępowania administracyjne i ukrócić procesy inwestycyjne dotyczące budowy infrastruktury kluczowej dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego i wdrożenia Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Dzisiejsze procedury uzyskiwania decyzji środowiskowych i wydolność urzędów je wydających nieszczęśliwie blokują wiele niezbędnych inwestycji. To grozi nam niepotrzebnymi opóźnieniami w modernizacji kluczowych sektorów gospodarki.

Podczas kongresu TogetAir przeprowadziliśmy rozmowę z Andrzejem Głowacki wiceprezesem Państwowej Agencji Atomistyki o tym, czy powinniśmy bać się energii atomowej (tutaj).

Kongres TogetAir – o czym rozmawiali uczestnicy?

Organizatorzy Kongresu TogetAir zaprosili do udziału przedstawicieli ministerstw, samorządy w randze marszałków i przedstawicieli spółek skarbu państwa. Obecni na niej również byli przedstawicele organizacji pozarządowych, koncernów międzynarodowych oraz mniejszych firm zaangażowanych w ochronę klimatu. TogetAir otrzymał patronat Przewodniczącej Parlamentu Europejskiego Roberty Metsoli.

Przeczytaj także: Wojna na Ukrainie a rozwój elektromobilności w Polsce

Debaty dotyczyły palących współczesnych problemów, jak drożyzna i ubóstwo energetyczne, energia jądrowa, sposoby przesyłu i magazynowania energii. Poruszone zostały  również problemy i  szanse zeroemisyjnej mobilności, wyzwania dla współczesnego rolnictwa oraz gospodarki odpadami, a także tego, jak algorytmy i nowe technologie mogą wesprzeć ochronę środowiska i klimatu.

Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.

Exit mobile version