Z głębi ziemi w przestworza. Branża OZE generuje wiele nowych miejsc pracy, które zająć mogą odchodzący z kopalń górnicy. Czego im trzeba? Szkoleń ułatwiających przebranżowienie. Z myślą o nich pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej odbędzie się pilotażowy program szkoleń dotyczących montażu i serwisowania turbin wiatrowych.
- przekwalifikowanie górników to duże wyzwanie, ale możliwe do zrealizowania – branża OZE stanowi najbardziej oczywiste rozwiązanie
- pracownicy kopalń mogliby pracować m.in. przy instalacjach, montażu, logistyce czy projektowaniu instalacji PV i turbin wiatrowych
- OX2 i Windhunter Academy wspólnie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń realizują pilotażowy program szkoleń dla odchodzących z branży pracowników sektora górniczego na potrzeby energetyki wiatrowej.
Transformacja energetyczna wymaga jednoczesnej transformacji rynku pracy. Jak pokazują szacunki Instytutu Badań Strukturalnych, do końca tej dekady nawet 36 tys. polskich górników będzie wymagało wsparcia, m.in. przebranżowienia. Energetyka odnawialna to jeden z tych sektorów, w których mogą znaleźć zatrudnienie – oczywiście, po odpowiednim przeszkoleniu. Z myślą o górnikach, którzy chcą spróbować w swych sił w branży OZE, OX2 i Windhunter Academy wspólnie ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń realizują pilotażowy program szkoleń.
Branża OZE to alternatywa dla odchodzących z pracy górników
Na początek programem zostanie objętych 16 górników. Ich szkoleniem zajmie się deweloper elektrowni wiatrowych w Polsce i w Europie – szwedzka firma OX2 oraz firma prowadząca szkolenia w tym zakresie – spółka Windhunter Academy.
To pionierskie przedsięwzięcie na polskim rynku. Chcemy mieć udział w transformacji energetycznej rozumianej nie tylko jako zmiana źródeł pozyskiwana energii, ale także jako zmiana na rynku pracy. Dlatego zdecydowaliśmy się na przygotowanie, razem z naszym partnerem, oferty szkoleniowej skierowanej do odchodzących z kopalń górników oraz członków rodzin górniczych. To właśnie dla tej grupy fachowców, energetyka wiatrowa stanowi korzystną alternatywę zatrudnienia. Osobom odchodzącym z górnictwa daje szansę na przekwalifikowanie i na znalezienie nowego zatrudnienia, poprzez dostarczanie wykwalifikowanych kadr do obsługi technicznej wybudowanych już instalacji wiatrowych – mówi Tomasz Guzowski, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Zakupu Projektów Wiatrowych, OX2.
Program szkoleniowy opracowany przez firmę szkoleniową Windhunter jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale na całym świecie.
Kurs odpowiada międzynarodowym standardom a górnicy otrzymają międzynarodowe uprawnienia certyfikowane przez jednostkę Global Wind Organisation. Oprócz części stricte technicznej przewidziany jest kurs języka angielskiego w stopniu podstawowym lub specjalistycznym oraz spotkania z ekspertami – doświadczonymi technikami turbin wiatrowych – podkreśla Karolina Jastrzębska, Dyrektor Zarządzająca Windhunter Academy.
Przeczytaj także: Branża OZE generuje setki tysięcy miejsc pracy
Transformacja energetyczna to szansa, a nie zagrożenie
Kurs obejmie cykl zajęć z zakresu m. in. pracy na wysokościach, bezpieczeństwa przeciwpożarowego oraz pracy na morzu. Szkoleni górnicy zdobędą umiejętności w zakresie obsługi i serwisowania układu hydraulicznego oraz elektrycznego w turbinie wiatrowej, nauczą się także zasad jej instalowania.
Śląsk stoi przed dużym wyzwaniem w dobie odchodzenia od surowców kopalnych, tak gospodarczym, jak i społecznym. Jednak intensywny rozwój źródeł odnawialnych – energetyki wiatrowej, nie powinien być traktowany jako zagrożenie, lecz jako szansa na dalszy rozwój. Pamiętajmy, że Śląsk to najbardziej uprzemysłowiony region w Polsce – serce polskiego przemysłu i innowacyjności. Dobrze wykształceni pracownicy z dużym doświadczeniem zawodowym, którzy odchodzić będą z sektora wydobywczego, są i będą poszukiwani przez przedsiębiorstwa działające w sektorze odnawialnych źródeł energii, w tym w branży wiatrowej – mówi Janusz Gajowiecki, prezes zarządu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
Pilotażowe szkolenie dla górników sfinansowane zostanie przez OX2 i Windhunter Academy. Pilotaż przeprowadzony zostanie wśród pracowników Spółki Restrukturyzacji Kopalń, do której trafiają osoby chcące odejść z branży. Certyfikaty kwalifikacji zawodowych uzyskane przez absolwentów kursu będą uprawniały ich do pracy zarówno w elektrowniach wiatrowych na lądzie (onshore), jak i w powstającym właśnie w Polsce projektach energetyki wiatrowej na morzu (offshore).
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.