Duński Ørsted to pierwsza firma w branży energetycznej, która bada zastosowanie kombinezonów odrzutowych, by wspierać swój personel. Chodzi o osoby pracujące na największych na świecie morskich farmach wiatrowych. Wykorzystanie kombinezonów ma poprawić bezpieczeństwo pracowników operacyjnych oraz usprawnić operacje związane z energią odnawialną m.in. w zakresie szybkiego reagowania w sytuacjach kryzysowych.
- Ørsted testuje przydatność skafandrów odrzutowych dla przemysłu wiatrowego
- kombinezony mają służyć m.in. ratownikom medycznym, a w przyszłości także pracownikom do przemieszczenia się między wiatrakami
- kolejna faza testów rozpocznie się latem tego roku
W ramach nowego projektu firma Ørsted nawiązała współpracę z Great North Air Ambulance Service (GNAAS) i Gravity Industries. Pierwsza z tych instytucji to organizacja charytatywna z siedzibą w Wielkiej Brytanii, zapewniająca lotniczą pomoc medyczną dla północnej Anglii. Gravity Industries natomiast, to pierwsza tego typu organizacja, która projektuje, buduje i użytkuje pierwszy na świecie opatentowany skafander odrzutowy Jet Suit.
Ørsted szuka nowych rozwiązań
Współpraca tych trzech firm rozpoczęła się w lutym w Lake District w północno-zachodniej Anglii. Jej celem jest przeszkolenie doświadczonych ratowników medycznych z GNAAS, aby mogli korzystać z kombinezonu w celu uzyskania dostępu do pacjentów. Na tym wczesnym etapie szkolenie umożliwiło już ratownikowi GNAAS wykonanie pierwszego swobodnego lotu – jeden z sanitariuszy samodzielnie obsługiwał kombinezon odrzutowy i nie potrzebował do tego asysty.
Dzięki dużemu potencjałowi wprowadzania innowacji w Wielkiej Brytanii mamy nadzieję połączyć branżę morskiej energetyki wiatrowej z tą branżą. Wraz z testami prowadzonymi z Gravity i GNAAS zamierzamy przybliżyć technologię Jet Suit do branży morskiej energii wiatrowej i umożliwić Lake District ocenę wykorzystania tej technologii do udzielania pierwszej pomocy – mówi Peter Teglman Schiøler z działu O&M Logistics w Ørsted.
Kolejny etap testów ma się rozpocząć latem. Jego celem będzie podniesie umiejętności lotniczych ratowników medycznych tak, by mogli w pełni ocenić możliwości operacyjne tej technologii.
Przeczytaj także: Włochy przyspieszają budowę farm wiatrowych
Kombinezon szybszy niż helikopter
Nowa technologia ma jednak jeszcze inny potencjał. Ørsted nie wyklucza, że w przyszłości kombinezony odrzutowe mogłyby być wykorzystywane do przemieszczania się techników do i z konstrukcji morskich. Tym bardziej, że Gravity Industries stale rozwija technologię Jet Suit. Udoskonalenia obejmują m.in. wykorzystanie mocniejszych silników, które uruchamiają się szybciej i korzystają z zaawansowanego systemu sterowania. Zmiany te mają skutkować większą zwrotnością i szybkością. Brytyjska firma twierdzi, że ich technologia generuje ogromne oszczędności czasu w porównaniu z konwencjonalnymi metodami przemieszczania się, także helikopterem.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.