Niemcy planują prawie całkowicie zrezygnować z rosyjskich surowców eneretycznych do końca 2022 roku. Oznacza to, że najpóźniej jesienią kraj ten przestanie importować ropę i węgiel z Rosji. A jak rozumieć „prawie”? Problemem będzie gaz – z dostaw tego surowca Niemcy będą mogły zrezygnować dopiero w połowie 2024 roku.
- Europa szuka sposobów na uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych
- Niemcy to kraj najbardziej spośród państw członkowskich UE uzależniony od importu węgla z Rosji
- Robert Habeck zapowiedział, że do końca 2022 roku Niemcy przestaną sprowadzać ropę i węgiel z Rosji, gaz natomiast do połowy 2024 roku
Przed wybuchem wojny i kolejnymi sankcjami wymierzonymi w Rosję Niemcy otrzymywały z Moskwy 50 proc. węgla, 55 proc. gazu i 35 proc. ropy. Rząd w Berlinie planuje jednak poważne zmiany, których efektem ma być zerwanie zależności z Rosją. Robert Habeck, minister gospodarki Niemiec, zapowiedział, że dotychczasowe umowy z rosyjskimi firmami na import energii nie zostaną odnowione. W efekcie, Niemcy przestaną importować wegiel z Rosji najpóźniej jesienią tego roku.
Węgiel z Rosji – koniec w tym roku. Gorzej z gazem
Ministerstwo Gospodarki i Działań Klimatycznych zapewnia ponadto, że do połowy roku import rosyjskiej ropy do Niemiec zmniejszy się o połowę. już teraz udział Rosji w imporcie niemieckiej ropy spadł do mniej niż jednej czwartej. Do końca roku kraj chce być prawie niezależny. Dlaczego prawie a nie całkowicie? Na przeszkodzie stoi kwestia gazu – niemieckie władze nie ukrywają, że rosyjskie dostawy gazu będą mogły zakończyć dopiero w połowie 2024 roku.
Przeczytaj także: Polska może nałożyć embargo na węgiel z Rosji niemal natychmiast?
Rząd Olafa Scholza już teraz pracuje jednak nad dywersyfikacją dostawców gazu. Niedawno Robert Habeck doprowadził do zawarcia umów na większy import LNG z Kataru. Niemcy planują też budowę własnych terminali LNG. Obecnie gaz wysyłany jest do terminali w Holandii lub Belgii przed transportem do Niemiec. Jak twierdzi Ministerstwo Gospodarki i Działań Klimatycznych udział dostaw gazu ziemnego z Rosji do końca pierwszego kwartału 2022 r. spadł do około 40 proc. (55 proc. dla całego 2021 r.). Stało się to dzięki zwiększonym dostawom z Norwegii i Holandii.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.