Ocieplenie klimatu zagraża przyszłości sportów zimowych. Naukowcy uważają, że w 2050 roku tylko 10 proc. z wykorzystywanych do tej pory obiektów olimpijskich będzie zdatnych do organizacji zimowych igrzysk. Tymczasem rekompensowanie małej ilości naturalnego śniegu jego sztucznym odpowiednikiem to zagrożenie i dla sportowców i dla środowiska.
To pierwsze takie igrzyska – niewykluczone, że w całości zostaną one bowiem rozegrane na sztucznym śniegu. Teoretycznie można to było przewidzieć, ilość naturalnego śniegu na obiektach olimpijskich zmniejszała się bowiem sukcesywnie od kilku lat. Już na igrzyskach w rosyjskim Soczi w 2014 roku 80 proc. śniegu zostało wytworzone przez człowieka. Odsetek ten wzrósł do 90 proc. podczas igrzysk w Pyeongchang w Korei Południowej w 2018 roku. W Pekinie będzie go jeszcze więcej.
Sztuczny śnieg wyprodukuje ponad 100 generatorów i 300 armatek. Naukowcy ze Sport Ecology Group z Loughborough University w Anglii i amerykańskiej grupy ochrony środowiska Protect Our Winters zwracają we wspólnym raporcie uwagę na zagrożenie, jakie niesie ze sobą to rozwiązanie.
Kontuzje i szkoda dla środowiska
Badacze podkreślają, że sztucznie wytwarzany śnieg tworzy twardszą i bardziej ziarnistą powierzchnię. Może ona zwiększyć prędkość narciarzy i zapewnić mniejszą amortyzację podczas upadku. Szczególnie groźne mogą być śnieżne konstrukcje, w których odbywają się m.in. konkurencje narciarstwa freestyle. Sztuczny śnieg stanowi jednak zagrożenie nie tylko dla sportowców.
Raport brytyjskich i amerykańskich badaczy przestrzega przed ogromnym niedoborem wody w Pekinie. Szacuje się go na 49 mln galonów, które są niezbędne do wytworzenia 1,2 mln m3 śniegu. Tereny zawodów zajmują 800 tys. m kw., a konkurencje takie jak narciarstwo freestyle i snowboard wymagają co najmniej metra ubitego śniegu. Co gorsza, wody w chińskiej stolicy brakowało już wcześniej – głównie z powodu zanieczyszczenia i wyczerpywania się naturalnych podziemnych zbiorników. Aby zaspokoić zapotrzebowanie samorząd kieruje do Pekinu wodę z rzek na południu kraju. Wyprodukowanie takiej ilości śniegu pochłonie też ogromne ilości energii.
Przeczytaj także: Czym zajmuje się ekologia?
W raporcie stwierdzono, że chemikalia używane do zapobiegania topnieniu śniegu mogą ponadto szkodzić roślinności i bioróżnorodności. Co więcej, jeden z ośrodków narciarskich znajduje się obok Narodowego Rezerwatu Przyrody Songshan, chronionego obszaru leśnego o powierzchni 4600 ha.
Białe czy zielone igrzyska?
Wykorzystanie sztucznego śniegu, w dodatku w tak ogromnych ilościach, stoi więc w sprzeczności do deklaracji Chin zorganizowania ekologicznych igrzysk. Pekin zapowiadał wykorzystanie energii odnawialnej oraz ekofloty. 85 proc. wszystkich pojazdów potrzebnych do organizacji i obsługi wydarzenia miało być zasilanych energią elektryczną lub paliwem wodorowym. Chiny ponownie wykorzystały też niektóre miejsca zawodów z Letnich Igrzysk w Pekinie w 2008 r. Ma to zminimalizować koniczność stawiania nowych budowli i wycinki lasów oraz zrównoważyć emisje.
Zmiany klimatu zabijają igrzyska zimowe
Dlaczego więc Pekin wykorzystuje mało przyjazny środowisku sztuczny śnieg? Odpowiedź kryje się we frazie: zmiany klimatu. Coraz mniejsze opady śniegu i podnosząca się temperatura sprawiają, że naturalnego śniegu jest coraz mniej. Zdaniem naukowców będzie to prowadzić do sukcesywnego zmniejszania się liczby odpowiednich pod względem klimatu miejsc, w których mogą odbywać się zimowe igrzyska. W raporcie czytamy, że z 21 obiektów wykorzystywanych do Igrzysk Zimowych od czasu Chamonix w 1924 do 2050 roku tylko 10
będzie miało „odpowiednie warunki klimatyczne” i naturalne poziomy opadów śniegu, aby zorganizować wydarzenie. Chamonix ma teraz ocenę „wysokie ryzyko”, podobnie jak obiekty w Norwegii, Francji i Austrii.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.