Farba zamiast klimatyzacji? Amerykańscy naukowcy opracowali formułę ultrabiałej farby odbijającej ponad 98 proc. promieni słonecznych. Jej zastosowanie przy malowaniu dachów lub ścian przyczyniłoby się do znacznego zmniejszenia zużycia energii elektrycznej i schłodzenia miast.
Gdy w latach 60. XX wieku muzycy z grupy Procol Harum śpiewali o bielszym odcieniu bieli, raczej nie przypuszczali, że kiedyś powstanie odcień najbielszy. Tak się jednak stało, a to za sprawą naukowców z Uniwersytetu Purdue w amerykańskim stanie Indiana. Prof. Xiulin Ruan, wraz z grupą swych absolwentów, opracował farbę w ultrabiałym odcieniu – jej receptura została już wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa na 2022 rok. W badaniach amerykańskich naukowców nie o bicie rekordów jednak chodziło.
Farba jako oręż ekologów
Prof. Xiulin Ruan chciał stworzyć farbę, która odbijałaby światło słoneczne z dala od budynku. Stworzona w jego laboratorium formuła odbija 98,1 proc. promieniowania słonecznego, emitując jednocześnie ciepło podczerwone. Ponieważ farba pochłania mniej ciepła słonecznego niż emituje, powierzchnia pokryta tą farbą jest chłodzona poniżej temperatury otoczenia bez zużywania energii.
Kiedy rozpoczynaliśmy ten projekt około siedem lat temu, mieliśmy na myśli oszczędzanie energii i walkę ze zmianami klimatycznymi – mówi Xiulin Ruan, profesor inżynierii mechanicznej w Purdue.
Typowa biała farba staje się raczej cieplejsza niż chłodniejsza. Większość dostępnych obecnie na rynku farb odbija tylko 80-90 proc. światła słonecznego i nie sprawi, że powierzchnie będą chłodniejsze niż ich otoczenie. Zespół prof. Ruana przeanalizował ponad 100 różnych materiałów, zawęził je do 10 i przetestował ok. 50 różnych formuł dla każdego materiału.
Chłód ze ściany
Zdaniem twórców, wykorzystanie ich wynalazku do pokrycia dachu o powierzchni ok. 90 m2 może skutkować mocą chłodzenia 10 kilowatów. Ultrabiała farba mogłaby też być używana do malowania bloków mieszkalnych, co przyczyniłoby się do ochłodzenia miast i zmniejszenia zużycia energii elektrycznej. Prof. Ruan przekonuje, że dzięki temu w w większości domów można by zrezygnować z klimatyzacji, która ma fatalny wpływ na klimat. To istotna informacja, Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje bowiem, że zapotrzebowanie na energię z klimatyzatorów potroi się do 2050 roku. Odpowiada to dokładaniu do obecnej puli 10 nowych klimatyzatorów co sekundę, przez kolejne 30 lat. Moc potrzebna do utrzymania klimatyzatorów i wentylatorów elektrycznych stanowi 20 proc. światowego zużycia energii elektrycznej.
Naukowcy złożyli już wniosek patentowy i nawiązali komercyjną współpracę, aby wprowadzić najbielszą farbę świata na rynek.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.