Na przedwojennej kamienicy przy ulicy Wschowskiej 10, mieszczącej się na warszawskiej Woli, powstał piękny mural pokazujący przemianę dzielnicy. Dzieło pt. „Domek” stworzył Tytus Brzozowski, znany, stołeczny muralista. Pomysłodawcą i inicjatorem jest zaś deweloper Waryński S.A. Grupa Holdingowa. Co ciekawe – dzieło prawie w całości zostało namalowane antysmogową farbą.
Pomysł stworzenia muralu zrodził się podczas projektowania koncepcji otoczenia wokół budynku biurowego EQ² Art & Work. W ubiegłym roku podjęliśmy się przebudowy i rewitalizacji ulicy Wschowskiej, która zachowała historyczny bruk z polnego kamienia i zyskała nowe latarnie. Przywrócenie tej urokliwej uliczce przedwojennego wyglądu i „otulenie” kamienicy tryptykiem muralu idealnie pokazuje połączenie starej zabytkowej Woli z nowoczesną, otaczającą nas przestrzenią – powiedział Jarosław Kozak, Prezes Zarządu Waryński S.A. Grupa Holdingowa.
Trzy ściany prawie w całości pokryte antysmogową grafiką
Mural prawie w całości został pokryty antysmogową farbą, która neutralizuje tlenki azotu i zimniejsza zanieczyszczenie formaldehydem. Wykonano także remont dachu kamienicy wraz z wymianą obróbek blacharskich oraz wstawiono nowe okna połaciowe. Przed rozpoczęciem malowania muralu, tworzący go zespół odpowiednio przygotował i zabezpieczył ściany pod przyszłe prace.
Przeczytaj także: Żabka postawiła filtr oczyszczający powietrze
W efekcie wykonanych prac, budynek zyskał nowy wizerunek. Trzy ściany elewacji pokrywa grafika o łącznej powierzchni 375 mkw. Wzbogaciła ona koloryt dzielnicy o dzieło sztuki ulicznej. Mural wykonała specjalizująca się w artystycznym malowaniu ścian – firma Ideamo. Autor muralu przedstawił na nim barwne sceny z życia dawnej i współczesnej Woli. Jednocześnie pokazał przemianę, którą przeszła dzielnica w ostatniej dekadzie.
Posługując się elementami dawnej i dzisiejszej architektury, kształtującej krajobraz dzielnicy podkreślono bogatą historię Odolan i warszawskiej Woli. Jej symbolem jest właśnie przedwojenna kamienica przy Wschowskiej 10, na elewacjach której powstała praca. Wykorzystanie tego budynku pod mural tym dobitniej uwypukla kontrast pomiędzy niezwykle nowoczesnymi rozwiązaniami architektonicznymi, jakimi wybijają się biurowce EQlibrium i EQ², a historyczną zabudową tego miejsca – mówi Jarosław Kozak.
Wraz z przekazaniem muralu Grupa Waryński symbolicznie zakończyła prowadzoną od kilku lat biznesową zabudowę terenu przy ul. Ordona, Jana Kazimierza i Wschowskiej, gdzie zrealizowano min. kompleks budynków biurowych EQlibrium i EQ2.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.