Złociste plaże usiane muszlami? Kiedyś tak, dziś muszle to na Mauritiusie coraz rzadszy widok. W ciągu ostatnich trzech dekad ich liczba zmniejszyła się o 60 proc. Winę ponoszą przede wszystkim zmiany klimatu.
Muszle wyglądają niepozornie, są jednak niezwykle ważne dla lokalnych ekosystemów. Przede wszystkim, stanowią budulec gniazd dla wielu gatunków ptaków oraz schronienie przed drapieżnikami dla mniejszych zwierząt. Dla krabów pustelników puste muszle są materiałem na nowy dom. Dzięki zawartości pewnych pierwiastków muszle pozytywnie wpływają na ważną dla świata bioróżnorodność. Ponadto, zapobiegają erozji wybrzeża – im więcej muszli, tym trudniej wiatrom, falom i prądom wodnym przemieszczać osad z linii brzegowej. Na Mauritiusie muszle mają też wartość kulturową – np. Monetaria moneta, niegdyś używana jako waluta w wielu krajach Afryki, jest popularnym prezentem jako symbol szczęścia i miłości.
Znikające muszle
Niestety, na przestrzeni ostatnich trzech dekad liczba muszli na plażach Mauritiusa zmniejszyła się o 60 proc. Dlaczego? Powody to przełowienie, turystyka, zanieczyszczenie ze ścieków i łodzi oraz zmiany klimatu. Na skutek tych ostatnich Mauritius boryka się z podnoszącym się poziomem mórz, suszami i cyklonami. Na mięczaki żyjące w muszlach ogromny wpływ ma rosnąca temperatura wody oraz wzrost ilości dwutlenku węgla w atmosferze. Ten gaz cieplarniany powoduje zakwaszenie oceanu, przez co mięczaki mają problem z produkcją muszli.
Przeczytaj także: Czym zajmuje się ekologia?
Turyści też winni
Co jest najbardziej oczywistą pamiątką z wakacji nad morzem? Muszelki zbierane na plaży. Turyści nie tylko ogałacają wybrzeża z muszli, często zabierają je z żywymi organizmami wewnątrz, prowadząc do ich śmierci. Problem jest na tyle duży, że władze Mauritiusa postanowiły mu oficjalnie przeciwdziałać. W ciągu ostatnich 15 lat rząd wprowadził dwie ustawy, ograniczające możliwość zabierania muszli z plaż. Obecnie, legalnie można wziąć na pamiątkę tylko 10 muszelek.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.