Chcesz posadzić kwiaty w ogródku? Teraz możesz zdobyć nasiona za darmo, jednocześnie przyczyniając się do poprawy dobrostanu pszczół i zapobiegając skażeniu środowiska. W ramach akcji Kwiaty zamiast śmieci, fundacja Arka podaruje nasiona kwiatów za jedną torbę śmieci zebranych w lesie.
- 18 marca startuje akcja ekologiczna Kwiaty zamiast śmieci. Inauguracja o godz. 11.00 na pl. Kwiatowym w Katowicach
- Aby wziąć w niej udział należy zebrć reklamówkę śmieci
- Dla uczestników akcji organizatorzy przygotowali 1000 paczek z nasionami
Czy akcja Kwiaty zamiast śmieci rzeczywiście jest potrzebna? Odpady wyrzucane w lasach, parkach, nad rzekami, to nie tylko problem estetyczny. Na naszej bezmyślności cierpią także zwierzęta, głównie bezkręgowce, które wchodzą do butelek czy puszek po napojach i później nie mogą się z nich wydostać. Sarny ranią sobie nogi na rozbitych śmieciach szklanych, dziki jedzą różnorodne opakowania po jedzeniu. Różnorodne odpady budowlane czy z zakładów naprawy samochodów, doprowadzają do poważnego skażenia środowiska.
GUS podaje także, że w 2019 r. w Polsce zlikwidowano 11 tys. 371 dzikich wysypisk, z których łącznie zebrano ok. 26 tys. ton odpadów komunalnych.
Kwiaty zamiast śmieci – co trzeba zrobić?
Aby wziąć udział w akcji, należy zebrać reklamówkę śmieci, zrobić jej zdjęcia, dodać na stronie www.kwiatyzamiastsmieci.pl oraz podać miejsce, w którym się je zbierało. Dla pierwszych 1000 osób organizatorzy akcji przygotowali paczkę nasion z kwiatami przyjaznymi dla pszczół i innych zapylaczy, które można wysiać w swoim ogródku lub w donicy na balkonie.
W Arce lubimy łączyć i współpracować. Dlatego cieszymy się, że udało się przygotować nam kolejną akcję łączącą temat zaśmiecenia naszych terenów przyrodniczych z pomocą pszczołom i innym owadom zapylającym – tłumaczy Wojciech Owczarz, prezes Arki i pomysłodawca akcji.
Przeczytaj także: Czy wiesz jak sortować śmieci w domu?
Akcja Kwiaty zamiast śmieci organizowana jest w ramach programu Zielona Ręka – największego w Polsce programu w aktywnej edukacji ekologicznej, w którym bierze udział prawie 600 tysięcy uczestników. Jej partnerami są: Lasy Państwowe, Rekopol, Grupa Kęty S.A., Aluprof S.A., Alupol Packaging S.A., Miasto Bielsko-Biała, Miasto Katowice. Akcja dofinansowana została przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach.
Rola pszczół i innych zapylaczy
Dlaczego akurat pszczoły? Jak twierdzi Albert Einstein po wyginięciu pszczół ludziom pozostaną jeszcze 3–4 lata egzystencji. To obrazowy przykład, dobrze oddający skalę problemu. Ponad 80 proc. roślin jest przystosowana właśnie do zapylania przez owady, głównie pszczoły. Niestety od wielu lat obserwujemy malejącą populację pszczół. A przecież ich praca jest dla człowieka niezmiernie ważna. Pszczoły zapylają wszystkie rośliny, nie tylko te, które uprawiamy. Są niezmiernie ważne w wszelkich uprawach sadowniczych, czyli zależy od nich los naszych hitów eksportowych: jabłek, wiśni, malin itd. Jeżeli pszczoły wyginą to prawdopodobnie nikt więcej nie zapyli roślin. Pszczoły zapylając także rośliny w środowisku naturalnym dostarczają pokarm dzikim zwierzętom utrzymując tak ważną bioróżnorodność.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.