Jak poradzić sobie z kryzysem energetycznym? Szukając alternatywy dla tradycyjnych źródeł, najlepiej zwracając się w stronę ekologii. Norwescy analitycy przewidują, że kryzys energetyczny spowoduje nawet 25-procentowy wzrost globalnych inwestycji w odnawialne źródła energii.
Rok 2022 może być czasem, w którym świat w końcu przełamie dekadę stagnacji w inwestycjach w energię odnawialną. Tak twierdzą analitycy skandynawskiego banku inwestycyjnego SEB. Przewidują oni, że globalny kryzys energetyczny spowoduje znaczne zwiększenie zainteresowania zieloną energią. Według ich prognoz inwestycje w odnawialne źródła energii już w 2022 roku przekroczą granicę 400 mld dolarów.
Po dekadzie, w której inwestycje w czystą energię ograniczono do 300 miliardów dolarów, spodziewamy się skoku do blisko 400 miliardów dolarów w 2022 r., ponieważ rządy zaczną wydawać więcej na infrastrukturę – mówi Thomas Thygesen, dyrektor ds. badań, klimatu i zrównoważonych finansów w SEB – Firmy borykające się z niebotycznie wysokimi rachunkami za energię mogą dostrzec możliwość zrekompensowania tego kosztu, angażując się w niezwykle dochodowe inwestycje w zdecentralizowane dostawy energii odnawialnej.
Analitycy SEB twierdzą, że wzrost inwestycji w OZE napędzać będą zarówno rządy, jak i przedsiębiorstwa, szukające ochrony przed gwałtownie rosnącymi cenami gazu.
Przeczytaj także: Polacy wierzą, że OZE to większe bezpieczeństwo kraju
Zrównoważone finansowanie
Opublikowany pod koniec grudnia raport zawiera również prognozy dla rynku zrównoważonych finansów. Tu także analitycy są optymistami, przewidują bowiem jego znaczący wzrost w 2022 roku. Przewidują oni, że globalny wolumen zrównoważonych obligacji i kredytów wzrośnie do 2,3 bln USD. A w wersji bardziej optymistycznej nawet do 2,6 bln USD.
Chociaż nie spodziewamy się kolejnego podwojenia rynku, jak widzieliśmy w 2021 r., nadal jesteśmy przekonani, że wykładniczy wzrost zrównoważonego finansowania będzie kontynuowany w 2022 r. – mówi Gregor Vulturius, doradca w Climate & Sustainable Finance w SEB – W szczególności przewidujemy, że silnie rosły będą obligacje o tematyce zrównoważonej, a liczba nowych emisji obligacji ekologicznych, społecznych, zrównoważonych i powiązanych ze zrównoważonym rozwojem wzrośnie o 35–53 proc.
Ogólny wzrost zrównoważonego finansowania w 2022 r. będzie napędzany głównie emisją zielonych obligacji. Wzrośnie ona o 50 proc,. do ponad 900 mld USD.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.