W czwartek 3 lutego podczas konferencji prasowej Premier Polski Mateusz Morawiecki oraz Premier Czech Petr Fiala, poinformowali o podpisaniu porozumienia w sprawie kopalni w Turowie. Zakończyło ono trwający od kilku miesięcy konflikt między państwami.
Premierzy Polski i Czech podpisali w czwartek umowę między Rządem RP a Rządem Republiki Czeskiej o współpracy w zakresie odnoszenia się do skutków na terytorium Republiki Czeskiej wynikających z eksploatacji kopalni odkrywkowej węgla brunatnego – poinformowała na Twtterze Kancelaria Premiera Polski.
Jak podkreślił Premier Morawiecki porozumienie jest końcem zamrożenia bardzo dobrych, polsko-czeskich relacji.
Polska wybuduje podziemną barierę
Na mocy porozumienia Polska ma dobudować podziemną barierę, która zapobiegnie odpływowi wód podziemnych z terytorium Czech do Polski.
Uzgodniono budowę wału ziemnego, który zabezpieczy mieszkańców tego regionu przed zanieczyszczeniem powietrza, hałasem i pyłami. Polska będzie dokładać starań, aby ograniczać zanieczyszczenie powietrza i dbać o dobrostan mieszkańców tego regionu. Do zakończenia wydobycia w Turowie będzie monitorowany hałas, poziom zanieczyszczenia powietrza, osunięć gruntu oraz wód podziemnych – powiedział Premier Czech Petr Fiala.
Jak podkreślił Premier Mateusz Morawiecki, w polskim interesie gospodarczym było nie wyłączanie kopalni w Turowie.
Z naszej perspektywy ważne jest, że ze względów bezpieczeństwa energetycznego nie mogliśmy pozwolić na wyłączenie z funkcjonowania kopalni w Turowie. To kilka procent naszego systemu energetycznego, to kilka tysięcy miejsc pracy – powiedział Premier Morawiecki.
Mateusz Morawiecki podziękował także w przemówieniu za „otwartość, którą Premier Czech okazał ze swoim zespołem”.
O karze, którą TSUE nałożył na Polskę w sprawie Turowa, pisaliśmy więcej tutaj.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.