Polska może stanąć przed unijnym sądem. Komisja Europejska skierowała do TSUE skargę dotyczącą nieprzestrzegania dyrektywy o oczyszczaniu ścieków komunalnych. Zdaniem KE Polska, mimo wsparcia finansowego, nie zrobiła zadowalających efektów w tym zakresie.
Komisja Europejska poinformowała, że skierowała do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości skargi przeciwko Malcie, Polsce, Hiszpanii, Szwecji oraz nie będącej już członkiem UE Wielkiej Brytanii. Chodzi o różnego rodzaju naruszenia unijnego prawa – w przypadku Polski skarga dotyczy dyrektywy 91/271/EWG.
Obowiązek właściwego zbierania ścieków
Zgodnie z wytycznymi Europejskiego Zielonego Ładu, Unia Europejska ma osiągnąć zerową emisję zanieczyszczeń. W realizacji tego celu pomóc ma m.in. dyrektywa 91/271/EWG, zobowiązująca państwa członkowskie do zapewnienia, że aglomeracje miejskie (miasta, osiedla) właściwie zbierają i oczyszczają swoje ścieki. Co to znaczy „właściwie”? Tak, by eliminować lub zmniejszać wszystkie ich niepożądane skutki w czasie odprowadzania do jednolitych części wód.
Oznacza to, że państwa członkowskie muszą przede wszystkim zbierać ścieki w ośrodkach miejskich zamieszkanych przez przynajmniej 2000 osób oraz poddawać je wtórnemu oczyszczaniu. W ośrodkach miejskich zamieszkanych przez ponad 10 000 osób i znajdujących się w określonych obszarach wrażliwych niezbędne jest stosowanie bardziej zaawansowanego oczyszczania. Państwa muszą także zagwarantować poprawną eksploatację oczyszczalni ścieków, podejmować działania w celu ograniczania zanieczyszczeń wód, do których odprowadzane są ścieki, pochodzących z przelewów wód burzowych w ekstremalnych sytuacjach, takich jak wyjątkowo obfite opady deszczu, monitorować wydajność oczyszczalni oraz wód, do których odprowadzane są ścieki oraz
monitorować usuwanie i ponowne wykorzystywanie osadów ściekowych. Polska powinna w pełni przestrzegać dyrektywy od 2015 r.
Nierównomierne postępy
We wrześniu 2020 r. Komisja opublikowała 10. sprawozdanie z wdrażania tej dyrektywy. Wykazało ono, że Unia Europejska robi istotne postępy w zakresie zbierania i oczyszczania ścieków, niestety – nie w każdym kraju postępy te są równie szybkie.
Przeczytaj także: Zanieczyszczenie ściekami – fatalne wyniki kontroli NIK
Jak wynika z informacji KE, w Polsce ponad 1000 aglomeracji nie posiada systemu zbierania ścieków komunalnych. Oznacza to, że ścieki są bezpośrednio odprowadzane do rzek, mórz lub jezior – bez oczyszczania. Ponadto, w 415 aglomeracjach, z których ścieki odprowadzane są na obszarach wrażliwych, Polska nie zapewniła poddawania tych wód bardziej rygorystycznemu oczyszczaniu zgodnie z wymogami dyrektywy.
Komisja wysłała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia w dniu 26 stycznia 2018 r., a następnie uzasadnioną opinię w dniu 14 maja 2020 r. Jej zdaniem, pomimo pewnych postępów i wsparcia finansowego w ramach polityki spójności UE, dotychczasowe wysiłki władz polskich nie były zadowalające. W związku z czym KE pozywa Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.