Węgiel kamienny i brunatny przestanie być wydobywany w Polsce na potrzeby energetyczne najpóźniej w 2044 roku. Tak uważa połowa ekspertów badanych przez Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Niemal wszyscy są zgodni, że odejście od węgla nastąpi w ciągu najbliższych trzech dekad.
W tym tygodniu think tank Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) opublikował raport “Foresight energetyczny Polski”. Na potrzeby dokumentu przeprowadzono badanie, w którym wzięło udział 27 ekspertów ze świata nauki, biznesu, organizacji pozarządowych i administracji publicznej. Poproszono ich o odniesienie się do poszczególnych tez dotyczących zagadnień transformacji energetycznej.
Odejście od węgla ma kluczowe znaczenie
Z badania wynika, że zdecydowana większość, bo aż 93 proc. ekspertów uważa, że odejście od wydobycia węgla kamiennego i brunatnego ma kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej w Polsce.
Za najbardziej znaczące dla transformacji energetycznej aspekty eksperci uznali trzy tezy, które dotyczą przyszłości węgla w naszym kraju, wśród nich jest teza o wycofaniu się z wydobycia i wykorzystania węgla na potrzeby energetyczne oraz ograniczeniu udziału gospodarstw domowych wykorzystujących paliwa stałe (na chwilę obecną to głownie węgiel i drewno). Za najmniej istotne z punktu widzenia transformacji energetycznej eksperci uznali z kolei zwiększenie udziału biogazu w sieci przesyłowej – podkreśla Magdalena Maj, kierownik zespołu energii i klimatu w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
Z raportu PIE wynika, że głównym czynnikiem sprzyjającym transformacji jest wysoki poziom finansowania, zarówno ze środków krajowych, jak i programów unijnych. Drugim znaczącym komponentem jest rozwój technologiczny, który wpływa na zmniejszenie kosztów i niezawodności użytkowania. Wśród najważniejszych barier eksperci wskazali na niestabilność polityczną i wysokie koszty wdrożeń technologicznych – dodaje.
Według połowy ekspertów, węgiel kamienny i brunatny nie będzie wydobywany w Polsce na potrzeby energetyczne najpóźniej w 2044 r. Zdaniem 37 proc. taka sytuacja wystąpi do 2040 roku. Jest to zatem perspektywa najbliższych 20 lat. Według 1/4 badanych stanie się to w latach 2041-2045. Warto podkreślić, że żaden z badanych nie udzielił odpowiedzi „nigdy”, a zdaniem jedynie 4 proc. dojdzie do tego po 2060 roku.
Przeczytaj także: „Nie poradzimy sobie bez energetyki atomowej” – uważa prof. Piotr Banaszuk, przyrodnik
To oznacza, że niemal wszyscy uczestnicy badania uważają, że odejście od wydobycia węgla na potrzeby energetyczne nastąpi w najbliższych trzech dekadach.
Wyniki badania pokazują również, że udział źródeł OZE w finalnym zużyciu energii brutto przekroczy 30 proc. nie wcześniej niż w 2033 roku. Niemal co trzeci badany prognozuje jednak, że cel ten zostanie zrealizowany jeszcze przed 2030 rokiem, a zdaniem co dziesiątego (11 proc.) dopiero po 2040 roku. Za typowanymi przedziałami czasowymi przemawia przede wszystkim rosnąca opłacalność OZE. Ale także rosnące koszty uprawnień do emisji CO2 i planowaną przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne modernizację sieci przesyłowych.
1/4 ekspertów nie wierzy w powstanie elektrowni jądrowej
Z kolei 56 proc. badanych przewiduje, że elektrownia jądrowa będzie oddana do użytku w Polsce w latach 2036-2040. Jest to zatem kilka lat później niż zakłada się w Programie polskiej energetyki jądrowej. Program przewiduje bowiem, że pierwszy blok miałby zostać uruchomiony w 2033 roku. Co czwarty ekspert twierdzi natomiast, że w Polsce nigdy nie powstanie elektrownia jądrowa.
Z badania dowiadujemy się również, że według połowy respondentów w perspektywie najbliższej dekady, udział gospodarstw domowych wykorzystujących paliwa stałe spadnie poniżej 20 proc. Zwolennicy tej tezy twierdzą, że do eliminacji paliw stałych mogą doprowadzić odpowiednie systemy zachęt i regulacje ustawowe.
Z kolei 37 proc. badanych uważa, że udział gospodarstw domowych wykorzystujących paliwa stałe spadnie poniżej 20 proc. dopiero w latach 2031-2035. Tłumaczyli to przede wszystkim wciąż wysokim odsetkiem osób dotkniętych ubóstwem energetycznym. Temu problemowi będzie można zaradzić poprzez długofalowe inwestycje w wymianę pieców. Wskazywano tu także na istotną rolę świadomości ekologicznej społeczeństwa.
Zobacz też: Enviva i GreenX Utility łączą siły i przekonują, że biomasa może zastąpić węgiel
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.