KGHM jako pierwszy wdroży technologię małych reaktorów jądrowych w Polsce. Miedziowy gigant właśnie podpisał z amerykańską firmą NuScale – w uroczystości uczestniczył Jacek Sasin i przedstawiciel amerykańskiej administracji. Technologia SMR ma pomóc Polsce uniknąć nawet 8 mln ton emisji CO2 rocznie.
W niedzielę, 13 lutego, Jacek Sasin zaintrygował opinię publiczną wpisem na Twitterze. Napisał wówczas, że jest w drodze do Waszyngtonu i ma dobre informacje dla Polski. Okazało się, że minister aktywów państwowych uczestniczył w ceremonii podpisania umowy KGHM z firmą NuScale.
Energia wolna od emisji CO2
NuScale Power, amerykańska firma z siedzibą w Portland w stanie Oregon, opracowała nową, modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym. Dostarcza ona energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania, produkcji wodoru i innych zastosowań związanych z ciepłem procesowym. Ten przełomowy projekt małego reaktora modułowego (SMR) zawiera w pełni fabrykowany moduł NuScale Power Module™ zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego. Elektrownie NuScale mogą pomieścić 4-6, a nawet 12 pojedynczych modułów zasilania.
Przeczytaj także: Orlen chce budować małe reaktory jądrowe
W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku, a produkowana w niej energia zasili oddziały produkcyjne miedziowej spółki.
KGHM z dumą inicjuje projekt produkcji energii w 100 proc. wolnej od emisji dwutlenku węgla, wywiązując się ze swojego zobowiązania do prowadzenia działań na rzecz dekarbonizacji. Technologia SMR zwiększy efektywność kosztową firmy i przekształci polski sektor energetyczny – powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź.
Cel klimatyczny i dobrobyt gospodarczy
Projekt jest modułowy, a to oznacza bezproblemowe zwiększanie skali przedsięwzięcia. Docelowo KGHM chce mieć sześć takich reaktorów, zaspokajając w ten sposób swoje potrzeby na energię.
W globalnym wyścigu o szybkie zmniejszenie emisji na całym świecie technologia NuScale stanowi idealne rozwiązanie, aby osiągnąć ten cel klimatyczny, jednocześnie zapewniając dobrobyt gospodarczy. NuScale z dumą współpracuje z KGHM, doświadczonym liderem innowacji, i cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad kolejną erą zaawansowanego wdrażania czystej energii i stawić czoła kryzysowi klimatycznemu – powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power.
Opracowana przez NuScale Power technologia to przełomowe rozwiązanie, które jako jedyne spośród technologii małych reaktorów modułowych uzyskało zatwierdzenie Komisji Regulacji Jądrowej USA. KGHM jako pierwszy wdroży SMR w Polsce. Podobne plany ma PKN Orlen, który w grudniu podpisał umowę inwestycyjną z Synthos Green Energy. Na jej mocy powstanie spółka joint venture, której głównym zadaniem będzie przygotowanie i komercjalizacja w Polsce technologii małych reaktorów jądrowych.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.