Telewizja, kontent oraz czysta energia. Grupa Polsat Plus ogłosiła nową strategię rozwoju, którą oparła na tych trzech filarach. Medialny gigant szczególnie dużo uwagi zamierza poświęcić technologii zielonego wodoru, w tym budowie stacji tankowania.
W ramach strategii 2023+ Polsat Plus będzie rozwijać kluczowe segmenty: Telekomunikacja pod marką Plus, Kontent pod marką Polsat oraz nowy segment – Czysta Energia.
Zielona energia
Grupa zamierza inwestować we własne aktywa wytwórcze, a także czerpać zyski ze sprzedaży energii – zarówno klientom indywidualnym, jak i biznesowym.
To doskonały moment na wejście nowych graczy na rynek energii. Wierzymy, że transformacja energetyczna jest potrzebna i wręcz niezbędna nam jako społeczeństwu, by oddychać czystym powietrzem i żyć w lepszym środowisku. Potrzebujemy taniej i czystej energii w ramach zbilansowanego miksu energetycznego dla naszych rodzin oraz by budować konkurencyjność naszych firm. Stwarza to nowe możliwości rozwoju dla naszego biznesu. I chcemy mieć w tym swój udział. Chcemy produkować tanią i czystą energię – mówi Mirosław Błaszczyk, Prezes Zarządu, Cyfrowy Polsat i Polkomtel, Grupa Polsat Plus.
Jednym z nowych obszarów energii, w którym planuje rozwijać się Grupa, są technologie wodorowe, a w szczególności zielony wodór.
Chcemy budować pełen łańcuch wartości zielonego wodoru: od produkcji w procesie elektrolizy z czystej energii i wody, poprzez magazynowanie i transport, budowę sieci stacji tankowania wodorem, produkcję autobusów aż po jego powszechne stosowanie w Polsce – mówi Maciej Stec, Wiceprezes Zarządu ds. Strategii, Cyfrowy Polsat i Polkomtel, Grupa Polsat Plus.
Przyszłość to wodór
W ramach realizacji strategii, Grupa nabędzie 67 proc. udziałów w zielonych aktywach ZE PAK – spółce PAK Polska Czysta Energia Sp. z o.o. („PCE”) za około 0,8 mld PLN. Do 2026 roku planowane inwestycje w rozwój czystej energii to ok. 5 mld PLN, co pozwoli osiągnąć moce wytwórcze rzędu 1000 MW. Na technologie wodorowe Grupa planuje przeznaczyć ok. 0,5 mld PLN w najbliższych 5 latach.
Przeczytaj także: Największa elektrownia słoneczna w Polsce rozpoczęła pracę
Polsat ma w planach m.in. postawienie elektrolizerów o łącznej mocy 100 MW. Pierwszy z nich ma zacząć pracę już w drugim kwartale 2022 roku i produkować 40 ton wodoru na dobę. Grupa pracuje ponadto nad pierwszą w Polsce siecią stacji tankowania wodoru – na razie mamy wyłącznie pojedyncze punkty. Chce też rzucić wyzwanie takim firmom jak Solaris i Autosan produkując autobus napędzany zielonym wodorem. Prototyp już powstał.
Z nowego obszaru działalności Grupa Polsat Plus zamierza uzyskać powtarzalne ok. 500-600 mln rocznie dodatkowego wyniku EBITDA już w roku 2026.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.