Na nieco ponad rok przed wejściem w życie uchwały antysmogowej na Mazowszu, Polski Alarm Smogowy sprawdził, jak w podwarszawskich gminach wygląda proces likwidacji tzw. „kopciuchów”. Okazuje się, że jest fatalnie.
Uchwała antysmogowa w województwie mazowieckim wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku. To oznacza, że już za 14 miesięcy nielegalne będzie użytkowanie tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów na węgiel i drewno.
Polski Alarm Smogowy wraz z „Gazetą Wyborczą” sprawdził, ile – na nieco ponad rok przed wejściem w życie uchwały – podwarszawskie gminy zlikwidowały kotłów. Pytania w tej sprawie wysłano do 39 gmin.
Odpowiedzi – jak zauważa organizacja – pokazują zapaść w wymianie źródeł ciepła. W podwarszawskich gminach wymieniono bowiem jedynie 2 proc. szacowanej liczby kotłów. Polski Alarm Smogowy podkreśla, że w tym tempie proces wymiany „kopciuchów” zakończy się dopiero za 50 lat.
„Żenująco niskie liczby”
Najlepiej z wymianą „kopciuchów” radzi sobie gmina Piastów. Wymieniono tam 27 proc. kotłów. W drugim w rankingu Nowym Dworze Mazowieckim wymieniono 16 proc. kotłów. Podium zamyka Kobyłka, gdzie wymieniono prawie 10 proc. kotłów. Dalej jest już tylko gorzej, ponieważ w kolejnych pięciu gminach wymieniono od 5 do 9 proc. kotłów. W pozostałych 31 gminach wymieniono poniżej 5 proc. kotłów.
To żenująco niskie liczby – komentuje Piotr Siergiej, rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. – Trzynaście gmin wymieniło poniżej 1 proc. swoich kotłów. Już za 14 miesięcy na Mazowszu wejdzie w życie Uchwała Antysmogowa, na mocy której użytkowanie pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno będzie zakazane. Poza chlubnymi wyjątkami nie widzę w tej chwili żadnego zaangażowania po stronie urzędów gmin, których zadaniem jest skuteczne przeprowadzenie wymiany takich kotłów.

Siergiej zwraca uwagę, że z likwidacją „kopciuchów” nie należy zwlekać, ponieważ od 2023 roku za ich użytkowanie będzie grozić mandat w maksymalnej wysokości 500 zł (wystawiać go będzie policja lub straż miejska).
Organizacja ubolewa, że kwestia jakości powietrza ma bardzo niski priorytet wśród podwarszawskich samorządów, co nie jest dobrą wiadomością dla mieszkańców.
Zobacz też: Smogowa studniówka w Katowicach. Aktywiści zamieścili specjalny komunikat
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.