Helios Energy Investments oraz Generation Capital sfinalizowały umowę ze spółką GreenWay Holding. Na jej mocy przekażą GreenWay ponad 85 mln euro na przyspieszenie rozwoju. Do tej rundy finansowania dołączyli także obecni akcjonariusze: janom a.s. oraz Neulogy Ventures. GreenWay chwali się, że jest to największa znana inwestycja w sektorze elektromobilności.
Zawarcie umowy zbiega się w czasie z przyspieszeniem rozwoju rynku samochodów elektrycznych. W 2021 roku, już jeden na pięć sprzedanych samochodów w Europie posiadał napęd w pełni elektryczny, co pozwoliło na sprzedaż 2 mln sztuk pojazdów elektrycznych, podczas gdy w 2020 roku ilość ta wynosiła jedynie 1,3 mln sztuk. GreenWay wraz z nowo pozyskanymi akcjonariuszami widzi również ogromny potencjał rozwoju tego rynku w regionie, liczącym ponad 100 mln mieszkańców. Dodatkowym czynnikiem pozytywnie wpływającym na postrzeganie inwestycji jest bardzo szybko rosnący i konsolidujący się rynek infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Europie.
Założyliśmy spółkę GreenWay aby uczynić Europę miejscem czystszym, zdrowszym i mniej zależnym od ropy naftowej. Aby to osiągnąć, budujemy infrastrukturę do ładowania, która umożliwi szybszy wzrost liczby samochodów elektrycznych, co jest kluczowym elementem naszej wizji. Mniejsza zależność od importowanych paliw kopalnych jest szczególnie istotna zwłaszcza teraz, gdy doświadczamy deficytu gazu ziemnego, wzrostu cen energii oraz głośnych w ostatnim czasie zawirowań politycznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – mówi Peter Badik, współzałożyciel i prezes zarządu GreenWay Holding.
Partner pierwszego wyboru
Znacząca część pozyskanego kapitału GreenWay przeznaczy na dalszą rozbudowę firmy oraz sieci stacji ładowania. Jednym z priorytetów będzie także poprawa potencjału technologicznego, który obecnie, obok fizycznej budowy infrastruktury, znajduje się w centrum strategii spółki. GreenWay podkreśla, że jest to największa znana inwestycja w elektromobilność w tym regionie Europy, oraz pierwsza, w której bierze udział międzynarodowy fundusz o charakterze infrastrukturalnym.
Pozyskanie nowych inwestorów pozwoli nam znacząco przyspieszyć proces rozbudowy publicznej infrastruktury ładowania. Zamierzamy również pogłębić współpracę z biznesem i stać się partnerem pierwszego wyboru dla firm, które zamierzają przejść na elektromobilność i potrzebują kompleksowego wsparcia, aby skutecznie przeprowadzić tę transformację – mówi Rafał Czyżewski, CEO, GreenWay Poland.
W całym procesie inwestycyjnym GreenWay wspierał Rothschild & Co (pozyskiwanie funduszy) oraz AKF Legal and Wozniak Legal (od strony prawnej). Po stronie Helios oraz Generation Capital byli to KPMG (finanse) oraz WKB Wierciński, Kwieciński, Baehr (od strony prawnej).
Przeczytaj także: GreenWay chce uczynić Europę bardziej czystym miejscem
Sieć GreenWay to obecnie 488 stacji ładowania oferujących głównie szybkie ładowanie samochodów elektrycznych. Z usług spółki korzysta aktualnie blisko 30 tys. zarejestrowanych klientów. Spółka jest również operatorem infrastruktury ładowania należącej do wiodących marek, takich jak IKEA, Żabka, InPost, Mercedes oraz Kia. Oprócz inwestycji w ogólnodostępną infrastrukturę ładowania, spółka oferuje kompleksowe rozwiązania dla właścicieli lokalizacji, takich jak miejsca pracy lub nieruchomości mieszkaniowe, którzy chcieliby oferować usługi ładowania swoim najemcom lub klientom i wymagają kompetentnego i doświadczonego partnera.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.