Nadmorska gmina Choczewo została wybrana jako preferowane miejsce, w którym powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. O lokalizacji tej poinformowała w środę spółka Polskie Elektrownie Jądrowe.
Lokalizację nazwaną „Lubiatowo-Kopalino” wskazano na podstawie prowadzonych od 2017 roku szczegółowych badań środowiskowych i lokalizacyjnych. Wykazały one, że miejsce to spełnia wszystkie wymagania środowiskowe dla tego typu obiektów i jest bezpieczna dla mieszkańców.
Działamy zgodnie z planem i wybór lokalizacji jest tego potwierdzeniem. Polska potrzebuje energetyki jądrowej, a wybudowanie pierwszej elektrowni tego typu w Polsce jest istotne dla całego kraju zarówno pod kątem transformacji energetycznej, jak i bezpieczeństwa dostaw energii – podkreśla cytowana w komunikacie spółki Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.
Zależy nam na tym, by cały proces inwestycyjny w projekcie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce był od samego początku prowadzony w sposób transparentny, odpowiedzialny i z zachowaniem najwyższych standardów. Dlatego wieloletnia i kompleksowa analiza lokalizacji, w których ta elektrownia mogłaby powstać, była dla Spółki w ostatnich latach priorytetem. W badania i opracowywanie ich wyników zaangażowani byli eksperci z najróżniejszych dziedzin i dzisiaj, gdy te wyniki znamy, z satysfakcją ale też pełną odpowiedzialnością i świadomością nowego rozdziału współpracy ze społecznością lokalną, ogłaszamy wybraną przez nas lokalizację „Lubiatowo-Kopalino – mówi z kolei Tomasz Stępień, Prezes Zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Rozpatrywano prawie 100 lokalizacji
Polskie Elektrownie Jądrowe zdradzają w komunikacie, że na początku procesu wyboru lokalizacji rozpatrywano aż 92 potencjalne miejsca. Analizy uwzględniły m.in. takie czynniki jak właściwości terenu, dostępność wody chłodzącej, położenie względem terenów objętych formami ochrony przyrody, w tym obszarów Natura 2000. Pod uwagę brano także obecne i możliwe do rozbudowy elementy infrastruktury jak np. sieci energetyczne, drogowe czy kolejowe.
Wyniki analiz potwierdziły sprzyjające warunki do wybudowania elektrowni jądrowej w województwie pomorskim.
Po zawężeniu potencjalnych lokalizacji do Pomorza, szczegółowym badaniom poddano Lubiatowo-Kopalino, a także Żarnowiec. Ostatecznie, potwierdziły one, że „Lubiatowo-Kopalino” jest wariantem najkorzystniejszym dla środowiska i bezpiecznym dla ludzi.
Rośnie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej
Warto podkreślić, że wybór preferowanej lokalizacji nie oznacza finalnej zgody na realizację inwestycji w takim wariancie. Polskie Elektrownie Jądrowe będą teraz ubiegać się o uzyskanie niezbędnych decyzji administracyjnych dla umiejscowienia przyszłej elektrowni. W szczególności chodzi o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach oraz decyzję lokalizacyjną.
Badania przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska pokazują rosnące poparcie Polaków dla budowy elektrowni jądrowej w naszym kraju. Za takim rozwiązaniem opowiada się 74 proc. respondentów, podczas gdy jeszcze rok temu było to 63 proc. badanych. Z kolei 58 proc. ankietowanych deklaruje, że poparłoby budowę elektrowni w bezpośredniej okolicy swojego miejsca zamieszkania.
Zobacz też: Rośnie poparcie dla budowy elektrowni jądrowej
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.