Włoskie władze przyspieszają inwestycje w OZE. Farmy wiatrowe, których budowa była opóźniana z powodu powolnych procedur wydawania pozwoleń, wreszcie powstaną. Chodzi o sześć inwestycji o łącznej mocy 418 MW.
- OZE to istotny element planu uniezależniania energetycznego od Rosji
- Włochy zajmują 3. miejsce w Europie pod względem produkcji energii odnawialnej
- Od początku 2022 r. włoski rząd wydał pozwolenia na projekty związane z energią odnawialną o mocy 1,4 GW
W zeszłym tygodniu Włochy ogłosiły swój plan zakończenia uzależnienia od rosyjskiego gazu do 2025 roku. Jego realizacja nie będzie prosta, Rosja była bowiem największym dostawcą tego surowca. Obecnie, włoski rząd podejmuje wysiłki na rzecz zwiększenia importu gazu z Algierii, Libii i Azerbejdżanu – zarówno w ramach zaspokajania bieżących potrzeb, jak i zapełniania magazynów przed następną zimą. Szansy na uniezależnienie się do Rosji włoskie władze upatrują także w odnawialnych źródłach energii. Farmy wiatrowe to istotny element tego planu.
Farmy wiatrowe – budowa przyspieszy
Włochy zajmują 3. miejsce w Europie zarówno pod względem zużycia energii odnawialnej, jak i produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych. Jest jednym z 14 krajów UE, które osiągnęły swój cel OZE na 2020 rok. Do końca października 2020 r. Włochy posiadały prawie 37 tys. systemów magazynowania połączonych z elektrowniami wykorzystującymi energię odnawialną.
Przeczytaj także: Farmy wiatrowe na Bałtyku – Orlen ma nowe koncesje
Od początku 2022 r. włoski rząd wydał pozwolenia na projekty związane z energią odnawialną o mocy 1,4 GW, w tym na dwa projekty wiatrowe o mocy 65,5 MW rozliczone w drugiej połowie lutego. Teraz dojdzie do tego sześć farm wiatrowych. Zgodnie z oświadczeniem rządu, farmy wiatrowe będą budowane w centralnych i południowych regionach Apulii, Basilicaty i Sardynii.
Dwa największe z nowo zatwierdzonych projektów to farma wiatrowa Montaratro o mocy 121,9 MW w gminie Troia w regionie Apulia oraz projekt rozbudowy Nulvi Ploaghe o mocy 121,5 MW w Nulvi na Sardynii. Farma wiatrowa o mocy 58,5 MW zostanie zbudowana w gminach Cerignola i Orta Nuova w Apulii, dla Castelluccio dei Sauri, również w Apulii, zaplanowano natomiast farmę o mocy 43,2 MW. Elektrownia o mocy 39,6 MW zostanie zainstalowana w gminie Sant Agata di Puglia, Apulia. Na liście zatwierdzonych projektów znajduje się również budowa 33-MW rozbudowy parku wiatrowego Corona Prima w Tricarico w regionie Basilicata.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.