Energia odnawialna to branża, która w 2020 roku zatrudniała już 12 mln osób. To wzrost o ponad 500 tys. w stosunku do roku poprzedniego i to mimo spowolnienia gospodarczego. Wyzwania? Zdaniem ekspertów lepsze warunki pracy i większe zatrudnienie kobiet.
Rok 2020 pokazał, że nawet globalna pandemia nie może spowolnić rozwoju energii odnawialnej. Takie wnioski płyną z corocznego raportu o zatrudnieniu w branży czystej energii. Przygotowała go Międzynarodowa Agencja Energii Odnawialnej i Międzynarodowa Organizacja Pracy. Z raportu wynika, że w ubiegłym roku w sektorze energii odnawialnej i jej łańcuchach dostaw było 12 mln miejsc pracy, z czego jedna trzecia w sektorze energii słonecznej.
Energia odnawialna bardziej prężna niż węgiel
Wnioski są oczywiste: rozwijający się przemysł zielonej energii radzi sobie lepiej niż paliwa kopalne. Liczba miejsc pracy wzrosła bowiem z 11,5 mln w 2019 roku. Nie obyło się bez kłopotów – lockdowny zakłóciły funkcjonowanie niektórych części przemysłu OZE. Niewielki spadek zatrudnienia nastąpił w dziedzinie biopaliw, głównie ze względu na mniejsze wykorzystanie transportu. W krajach rozwijających się ucierpiała sprzedaż energii słonecznej poza siecią, firmy były jednak w stanie ograniczyć utratę miejsc pracy przy pomocy finansowej rządów.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – jaka jest opłacalność inwestycji?
Zdaniem autorów raportu osiągnięcie maksymalnych korzyści społecznych i ekonomicznych z przejścia na czystą energię wymaga jednak szerszego spojrzenia. Sama liczba miejsc pracy to nie wszystko, potrzeba bowiem podejścia do transformacji energetycznej sprzyjającego tworzeniu godnych warunków pracy. W praktyce oznacza to warunki, które zwiększają równość, bezpieczeństwo i poczucie godności jednostek.
Więcej: Międzynarodowa Agencja Energetyczna ostrzega: świat musi potroić inwestycje w OZE
W raporcie podkreślono potrzebę zatrudnienia większej liczby kobiet na stanowiskach związanych z energią odnawialną. Obecnie w branży tej zatrudnia się średnio 32 proc. kobiet, w porównaniu do 22 proc. w sektorze paliw kopalnych.
Słońce zatrudnia najwięcej
Jak to wygląda w liczbach? Na całym świecie w 2020 roku sektor fotowoltaiki słonecznej zapewniał około 4 mln miejsc pracy, biopaliwa 2,4 mln, elektrownie wodne 2,2 mln, a energia wiatrowa 1,25 mln. Najwięcej zatrudniały Chiny – prawie cztery na dziesięć miejsc pracy w sektorze energii odnawialnej znajdowały się w tym kraju. Tuż za Chinami uplasowały się Brazylia, Indie, Stany Zjednoczone i kraje Unii Europejskiej. Dobre wyniki osiągnęły też Wietnam i Malezja, które eksportują sprzęt słoneczny, Indonezja i Kolumbia z dużymi rolniczymi łańcuchami dostaw biopaliw oraz Meksyk i Rosja, gdzie rośnie energetyka wiatrowa.
Autorzy raportu szacują, że jeśli światu uda się ograniczyć globalne ocieplenie do 1,5 stopnia Celsjusza powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej, sektor energii odnawialnej może wzrosnąć jeszcze bardziej. Wspominają o liczbie 38 mln miejsc pracy do 2030 roku i 43 mln do 2050 roku.
Przeczytaj także: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.