Transformacja energetyczna nabiera tempa. W efekcie, w ciągu najbliższych czterech dekad energetyka wiatrowa może desperacko poszukiwać pracowników. Według fińskich naukowców potrzebnych może być nawet pięć razy więcej zatrudnionych niż w tej chwili.
Obecnie w sektorze wiatrowym pracuje już ok. 1,3 mln ludzi na całym świecie. Wraz z rozwojem energetyki odnawialnej w nadchodzących latach miejsc pracy w całym sektorze będzie jednak coraz więcej.
Coraz więcej mocy
W 2020 roku na całym świecie zainstalowano turbiny wiatrowe o mocy 743 GW. W 2050 roku może to być nawet 8 000 GW. Według badań przeprowadzonych przez LUT University w Finlandii oznaczałoby to 6,5 mln miejsc pracy, z czego około 2 mln byłyby potrzebne do konserwacji i napraw. Co więcej, poszukiwani będą nie tylko wysokiej klasy specjaliści z doświadczeniem w branży. Sektor będzie też zatrudniał mechaników i elektryków, którzy wcześniej pracowali w innych dziedzinach gospodarki np. warsztatach samochodowych.
Azja w czołówce pracodawców
Według Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) większość pracowników sektora wiatrowego pracuje w Azji. Najwięcej osób, bo aż 550 tys., zatrudniają Chiny, na drugim miejscu, z 40 tys. pracowników, znajdują się Indie. W Europie w sektorze energetyki wiatrowej zatrudnionych jest około 340 tys. osób, większość z nich w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Danii i Holandii.
Przeczytaj także: Siemens bije kolejny rekord w energetyce wiatrowej
Liczba miejsc pracy związanych z energetyką wiatrową rośnie również w Ameryce Północnej i Południowej. W USA zarejestrowanych jest obecnie 120 tys. miejsc pracy, w Brazylii 40 tys., a w Meksyku 20 tys. Najmniejszą popularnością energetyka wiatrowa cieszy się w krajach afrykańskich, nawet tam jednak sektor ten zatrudnia już ok. 40 tys. osób.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.