Już dziś w Białymstoku rusza ekologiczna akcja edukacyjna pod nazwą „Akcja Choinka”. W jej ramach będzie można wymienić sztuczną choinkę na żywą. Sztuczne drzewka zostaną rozebrane na części i poddane recyklingowi.
„Akcja Choinka” ruszy dziś o godz. 11.00 na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Mieszkańcy, którzy posiadają sztuczną choinkę, będą mieli możliwość jej wymiany na drzewko w doniczce.
Akcja potrwa do wyczerpania przygotowanej puli choinek. Wymiana jest bezpłatna, liczyć się będzie natomiast kolejność zgłoszeń.

Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Sztuczne choinki do recyklingu
Co się stanie z przyniesionymi przez mieszkańców sztucznymi choinkami? Jak informuje Urząd Miasta Białystok, zostaną one rozebrane na części. Elementy nadające się do recyklingu będą ponownie wykorzystane.
Co roku akcja wymiany choinek sztucznych na żywe cieszy się zainteresowaniem mieszkańców. To dlatego ją kontynuujemy. We wtorek na Rynku Kościuszki, w okolicy napisu #Białystok, na mieszkańców będzie czekało 100 choinek w doniczkach: jodeł kaukaskich i świerków kłujących – mówi cytowany w komunikacie prasowym miasta Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta Białegostoku.
Zalety żywych choinek
Zaletą jodły kaukaskiej jest to, że nie gubi igieł i bardzo dobrze nadaje się na przesadzenie do przydomowego ogródka (aż 90 proc. drzewek przyjmuje się na zewnątrz). Z kolei świerk kłujący jest gęsty i dobrze prezentuje się w mieszkaniu. Nieco gorzej przyjmuje się natomiast po przesadzeniu.
Naturalne choinki, jak przypomniano w komunikacie, nie są produkowane z użyciem chemikaliów. Gdy rosną, produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i służą zwierzętom. Produkcja sztucznych drzewek powoduje natomiast zanieczyszczenie powietrza. O ile żywe choinki szybko ulegają rozkładowi, o tyle sztuczne rozkładają się nawet 500 lat.
Zobacz też: Jak nie zmarnować świąt? Netto podpowiada
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.