E-paragony coraz bliżej. Za sprawą podpisanego niedawno rozporządzenia zniknie obowiązek drukowania tradycyjnych paragonów, będą one natomiast mogły być przekazywane w formie elektronicznej. E-paragony to „także oszczędność dla naszej planety” – komentuje Artur Halik z Shopera.
W sprawie e-paragonów porozumiały się resorty finansów oraz rozwoju i technologii. Efektem tego porozumienia jest podpisane pod koniec września rozporządzenie, które znosi obowiązek drukowania i wydawania klientom papierowych potwierdzeń zakupu. Będą one mogły być natomiast przekazywane drogą elektroniczną. Rozporządzenie – jak podaje w komunikacie resort finansów – oczekuje obecnie na publikację, zaś przepisy w tej sprawie wejdą w życie dzień po ich ogłoszeniu.
Intencją autorów rozporządzenia jest wprowadzenie możliwości wyboru. Klienci sami zdecydują, czy chcą otrzymywać dowód zakupu w dotychczasowej postaci, czy też w formie elektronicznej.
MF: E-paragony to wygoda dla sprzedawcy i klienta
Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta. Sprzedawca nie musi drukować paragonu – oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii – ogranicza transmisję wirusa – podkreśla Jan Sarnowski, wiceminister finansów.
Ministerstwo podkreśla też, że nie ma mowy o narzucaniu sposobu przechowywania i przekazywania paragonów. Kwestia ta ma zostać wypracowana na rynku w drodze samoregulacji.
Co ważne, Ministerstwo Finansów zapewnia, że nie będzie śledziło procesu przesyłania e-paragonu klientowi.
Pojawienie się e-paragonów wywołało falę komentarzy, które prezentujemy na łamach naszego portalu.
Więcej tutaj: Koniec papierowych paragonów? Eksperci są sceptyczni
Głos w sprawie elektronicznych paragonów zabrał m.in. Artur Halik, Head of Sales w Shoper.
Trwające prace nad nowelizacją ustawy o obowiązku drukowania paragonów to szansa na dostosowanie przepisów prawa do postępującej cyfryzacji społeczeństwa oraz coraz powszechniejszych zakupów przez internet. Robimy je dzisiaj z dowolnego miejsca na ziemi, płacimy za nie przy użyciu szybkich i bezgotówkowych form płatności, dlatego paragony online to kolejny krok ku przyspieszeniu i unowocześnieniu codziennych zakupów – komentuje Halik.
Według eksperta, zniesienie obowiązku drukowania paragonów w tradycyjnej postaci usprawni proces sprzedaży w sklepach.
Sprzedawca nie będzie musiał wystawiać paragonu fizycznie, by przesłać go do klienta wraz z zamówionym towarem. Ponadto drukowane paragony dotychczas mogły przysparzać kłopotu: z czasem stawały się nieczytelne, a to z kolei oznaczało, że nie mogły już służyć jako dowód zakupu. Dlatego elektroniczne paragony, to rozwiązanie wygodne także dla kupujących, którzy w łatwy sposób będą mogli w każdej chwili do nich wrócić, bez obaw o ich czytelność – mówi Halik.
„Mniej drukowanych paragonów, to mniejsza wycinka drzew”
Przedstawiciel Shopera zwraca również uwagę, że nowe rozwiązanie będzie korzystne także dla środowiska.
Samo rozwiązanie to także oszczędność dla naszej planety: mniej drukowanych paragonów, to mniejsza wycinka drzew i zmniejszenie ilości odpadów – tłumaczy ekspert.
Halik podkreśla również, że Shoper dostrzega wśród swoich klientów tendencję do odchodzenia od paragonów np. podczas procesu reklamacyjnego czy zwrotu.
Obecnie wystarczy jedynie numer zamówienia, który klient otrzymuje podczas robienia zakupów online. W szybki sposób sprzedawca może zweryfikować go w panelu administracyjnym sklepu, bez konieczności przesyłania zdjęcia dowodu zakupu – tłumaczy ekspert.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.