Ogródek permakulturowy w Szkole Francuskiej w Warszawie ma zachęcać uczniów do ekologicznego uprawiania roślin. Credit Agricole wsparł proces jego powstawania poprzez zakup niezbędnych urządzeń. Zachęca też swoich warszawskich pracowników do pracy wolontariackiej przy pielęgnacji posadzonych w ogródku roślin.
Działania na rzecz bioróżnorodności to jeden z elementów realizacji 15. Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ – „Życie na lądzie”. Credit Agricole już wcześniej podjął inicjatywę w tym kierunku, stając się patronem pasieki w Business Garden – budynku centrali Credit Agricole. W sierpniu tego roku bank zaangażował się natomiast we wsparcie Szkoły Francuskiej w Warszawie, w której mieści się przedszkole, szkoła podstawowa i liceum. Bank sfinansował zakup trzech inspektów do warzywnego ogródka permakulturowego utworzonego na dziedzińcu szkoły na Sadybie.
Inspekty to podobne do szklarni urządzenia, dzięki którym można uprawiać rośliny w ciągu zimy, wczesnej wiosny, czy późnej jesieni w strefach klimatu umiarkowanego. Zaangażowaliśmy się w ten projekt, bo po pierwsze, jako francuski bank, od kilkunastu lat wspieramy różne inicjatywy społeczno-kulturalne związane z Francją, a poza tym to świetne działanie na rzecz ochrony ekosystemów, przy okazji którego można nauczyć dzieci odpowiedzialności i szacunku do przyrody – tłumaczy Przemysław Przybylski, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej Credit Agricole.
Permakultura to sposób uprawy ziemi, który wykorzystuje naturalne procesy zachodzące w środowisku. Ogrodnicy rezygnują z podlewania, przekopywania i wyrywania chwastów, zdając się na siły natury.
Naturalny ogród w mieście
Założenie ogrodu uprawianego na zasadach permakultury przy Szkole Francuskiej w Warszawie to efekt wspólnego działania nauczycieli z tej placówki oraz członków Varsauvons la Planète (projektu stowarzyszenia Varsovie Accueil). Ogródek, do utworzenia którego potrzebne było 40 m3 ziemi, 20 m3 resztek drewna, 1500 roślin oraz wiele godzin pracy, powstał w ubiegłym roku. Od lipca można już było zbierać pierwsze truskawki i pierwsze wyhodowane warzywa. Ogródek ma przede wszystkim cel edukacyjny – ma zachęcać dzieci do ekologicznego uprawiania roślin i zapewnić im stały kontakt z naturą. Jest jednak otwarty dla wszystkich.
Mogą w nim pracować także pracownicy Credit Agricole. Bank zachęca ich do zaangażowania się w projekt w charakterze wolontariuszy, którzy pomogą uczniom i nauczycielom Szkoły Francuskiej opiekować się ogrodem – podlewać, plewić chwasty, zbierać plony itd.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.