25 proc. Polaków wspiera organizacje działające na rzecz ekologii i ochrony środowiska – wynika z badania przeprowadzonego na potrzeby raportu „Dobroczynność Polaków w dobie pandemii” Fundacji WWF Polska, UNICEF Polska i Banku Żywności SOS w Warszawie. Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że potrzebę wsparcia w tych obszarach widzą przede wszystkim młodzi.
Twórcy raportu podkreślają, że to pierwszy tak kompleksowy dokument dotyczący dobroczynności Polaków w dobie pandemii.
Z przeprowadzonego na potrzeby raportu badania wynika, że ponad trzy czwarte Polaków (76 proc.) deklaruje udział w działalności dobroczynnej w różnej formie.
Wśród najczęściej wskazywanych metod wsparcia ze strony Polaków dominuje wsparcie finansowe (53 proc.), a także przekazywanie darów rzeczowych (37 proc.). Co czwarty respondent przyznał, że poprzestawał wyłącznie na wsparciu finansowym, zaś 40 proc. twierdzi, że łączyło różne metody wsparcia (np. dary rzeczowe).
Dobroczynność jest wpisana w nasze DNA. Zaangażowanie Polaków w pomoc (76 proc.) w okresie pandemii COVID-19, pokazuje, że nie wpłynęła ona na zmianę naszego spojrzenia na dobro. Biorąc pod uwagę sytuację w naszym kraju i czas, kiedy sami darczyńcy często borykali się z różnymi problemami, wyniki badania są bardzo pozytywne – komentuje Marek Krupiński Dyrektor Generalny Unicef Polska.
Polacy są ofiarnym i uczynnym narodem, zwłaszcza wobec ludzi znajdujących się w potrzebie. Pomimo tego, że większość osób deklaruje, iż poprawa sytuacji materialnej spowodowałaby zwiększenie przekazywanych darowizn, to nawet osoby ze skromnym budżetem chcą się dzielić z tymi, których dotykają prawdziwe tragedie – dodaje.
Ludzie angażujący się w dobroczynność najczęściej wspierali osoby chore, w tym dzieci (54 proc.). Niespełna 40 proc. pomagało osobom niepełnosprawnym, a także zwierzętom. 25 proc. badanych udzieliło wsparcia organizacjom działającym na rzecz ekologii i ochrony środowiska.

Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Ekologia ze wsparciem młodych
Przedstawicielka WWF Polska zwraca uwagę, że potrzebę pomocy w obszarach ekologii, ochrony środowiska i zwierząt widzą zwłaszcza osoby młode.
Młodsze osoby coraz częściej widzą potrzebę pomocy w obszarach związanych z ekologią, ochroną środowiska i dobrostanem zwierząt, co świadczy o pokoleniowej zmianie priorytetów i rozwoju społeczeństwa w kierunku świadomości wyzwań środowiskowych – mówi Magdalena Florczak z WWF Polska.
Pytani o powody zaangażowania w dobroczynność respondenci najczęściej udzielili odpowiedzi, że „ludzie powinni sobie pomagać” (49 proc.). 40 proc. badanych podkreśliło, że pomaganie sprawia im przyjemność, zaś co trzeci ankietowany przyznaje, że dzięki temu „czuje się lepszym człowiekiem”.
Zobacz też: Polska wesprze działania na rzecz klimatu na Bałkanach
Termin badania: Czerwiec 2021. Próba badania: N=1001; ogólnopolska próba dorosłych Polaków reprezentatywna ze względu na płeć, wiek, miejsce zamieszkania. Technika badania: CAWI (Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony www.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.