„Głównym i nadrzędnym celem działania naszego filtra jest oczyszczanie powietrza z pyłów zawieszonych. Jest też skuteczny pod względem wychwytywania innych zanieczyszczeń, jak np. pyłki roślin, kurz, roztocza, grzyby, a nawet niektóre bakterie i wirusy. Działa ze skutecznością ok. 80-90%, co oznacza, że po przefiltrowaniu powietrze jest bez porównania dużo czystsze, niż przed tym procesem” – mówi w wywiadzie dla Ekobiznes.pl o wielkogabarytowych filtrach oczyszczających powietrze Krzysztof Baranowski Prezes Zarządu Oxygen City.
Urszula Szewczyk: Jakie ma Pan wnioski na temat stanu powietrza w Polsce? Wszyscy wiemy, że w różnych miastach i o różnych porach roku ten stan jest… no właśnie, różny. Jeśli jednak chodzi o kierunek, w którym zmierzamy, to jakie mamy dziś w Polsce powietrze?
Krzysztof Baranowski Prezes Zarządu Oxygen City Sp. z o.o.: Mimo że w ostatnich latach coraz więcej uwagi poświęca się złej jakości powietrza, sytuacja w polskich miastach i miejscowościach przedstawia się wciąż nieciekawie. Wierzę, że pod tym względem zmierzamy ku lepszemu, jednak czeka nas jeszcze sporo pracy. Dobitnie pokazują to zestawienia najbardziej zanieczyszczonych miast świata, gdzie zastanawiająco często do pierwszej dziesiątki regularnie trafiają takie miasta jak Kraków, Warszawa czy ostatnio Poznań i Wrocław.
Czy mamy szansę na to, żeby to powietrze w Polsce było po prostu dobre? Co musiałoby się stać, żeby tak było?
Odpowiadając żartem – ludzkość musiałaby zniknąć. Tak już bardziej poważnie – na poprawę powietrza, głównie w przestrzeniach miejskich, może wpłynąć przede wszystkim zmniejszenie liczby samochodów oraz ograniczenie emisji związanej z indywidualnym ogrzewaniem domów. Mówiąc o samochodach, mam na myśli przede wszystkim wyeliminowanie z ulic tych najstarszych pojazdów, nie spełniających norm emisji Euro 4 czy 5. Należy jednak pamiętać, że nawet nowoczesne samochody to również emisja pyłów zawieszonych, pochodząca ze ścierania np. opon, nawierzchni i klocków hamulcowych. W dzisiejszych czasach to nawet połowa emisji cząstek stałych pochodzenia komunikacyjnego.
Przeczytaj także: GreenWay potroił liczbę klientów
Nawet kraje o silnej gospodarce i zasobnym budżecie nie są w stanie w krótkim czasie wyeliminować z ulic starszych pojazdów i w 100% przesiąść się na samochody elektryczne, zasilane z czystych źródeł odnawialnych. Tym bardziej nie stanie się to w Polsce. Co więcej nawet obecnie dostępne samochody elektryczne to nadal całkiem pokaźna emisja zanieczyszczeń, jeśli uwzględnić cały cykl życia od produkcji wszystkich podzespołów aż po całkowitą utylizację wyeksploatowanego pojazdu.
Znaczącą poprawę przynieść może chociaż częściowe ograniczenie ruchu samochodowego w polskich miastach na rzecz transportu zbiorowego oraz bardziej ekologicznych rozwiązań, jak rowery i hulajnogi. Jednak również to działanie jest kosztowne i czasochłonne – wymaga rozbudowy floty komunikacji miejskiej, przebudowy infrastruktury drogowej i przede wszystkim zmiany mentalności mieszkańców miast.
Nie mamy prostych rozwiązań, pozwalających na wyeliminowanie samochodów z ulic polskich miast. Musimy więc poszukać rozwiązań pomocniczych, która będą w stanie poprawić jakość powietrza tu i teraz.
Jednym z takich rozwiązań jest oczyszczający powietrze wielkogabarytowy filtr. Takie właśnie urządzenie postawiliście Państwo niedawno, we współpracy z firmą Żabka i Airly, pod główną siedzibą Żabki w Poznaniu. Przypomnijmy naszym Czytelnikom: filtr jest w stanie oczyścić powietrze, które w ciągu dnia wypełniłoby bryłę Stadionu Narodowego. I o ile domowe filtry powietrza są już wykorzystywane na szeroką skalę, to te wielkogabarytowe wzbudzają jeszcze duże zainteresowanie. Ile takich filtrów postawiła do tej pory firma Oxygen City i jakie jest na nie zapotrzebowanie?
Na chwilę obecną mamy uruchomione trzy takie urządzenia na terenie Warszawy, Krakowa i Poznania. Powstają też kolejne egzemplarze, również w zmodyfikowanych wersjach, dopasowanych do potrzeb i oczekiwań naszych klientów. Jeśli chodzi o zapotrzebowanie, obserwujemy coraz większe zainteresowanie ze strony firm, głównie tych większych, dysponujących flotą samochodową.
Nasza oferta jest czymś zupełnie nowym na rynku, dlatego klienci podchodzą do niej z zainteresowaniem, ale i ostrożnością. Wszyscy doskonale rozumieją, że domowe oczyszczacze powietrza są obecnie czymś praktycznym i coraz bardziej powszechnym. Natomiast wiele osób wciąż oswaja się z myślą, że zanieczyszczone powietrze na zewnątrz także można i naszym zdaniem nawet trzeba, oczyszczać.
Szczególnie w miejscach o dużym natężeniu ruchu samochodowego i jednocześnie w pobliżu miejsc przebywania ludzi na otwartej przestrzeni – np. przy przystankach komunikacji miejskiej w centrach miast, okolicach szkół itp.
Kto jest zainteresowany tego typu filtrami: prywatne firmy, czy także przedstawiciele miast?
Obecnie grono naszych klientów stanowią głównie prywatne firmy. Spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem naszą ofertą ze strony administracji publicznej, jednak w tym wypadku problemem bywa ograniczony budżet. Dlatego ten obszar stanowi mniejszość w koszyku naszych klientów. Obecnie dopasowujemy naszą ofertę w taki sposób, aby umożliwić korzystne dla wszystkich współdziałanie publiczno-prywatne.
Jeśli chodzi o sam filtr, to oczyszczanie powietrza, to nie jedyna jego funkcjonalność. W co jeszcze jest wyposażony? Jakie substancje wychwytuje taki filtr? I czy powietrze, które wychodzi z takiego filtra, jest w pełni zdrowe i bezpieczne?
Głównym i nadrzędnym celem działania naszego filtra jest oczyszczanie powietrza z pyłów zawieszonych. Jest też skuteczny pod względem wychwytywania innych zanieczyszczeń, jak np. pyłki roślin, kurz, roztocza, grzyby, a nawet niektóre bakterie i wirusy. Działa ze skutecznością ok. 80-90%, co oznacza, że po przefiltrowaniu powietrze jest bez porównania dużo czystsze, niż przed tym procesem. Obecnie opracowujemy rozwiązania, które zwiększą zakres działania naszych filtrów, jednak jeszcze nie chcę zdradzać wszystkich szczegółów z tym związanych.
Problem smogu to duża szansa dla firm takich jak Państwa i nisza w rozwoju prośrodowiskowych produktów. Jakie mają Państwo plany rozwoju w tym roku?
Jeśli chodzi o plany rozwojowe na ten rok, to na pewno chcemy postawić następne maszyny i pozyskać kolejnych klientów. Ciągle rozwijamy się również pod względem technicznym, więc w najbliższym czasie chcemy uruchomić prototypy dwóch nowych wariantów naszego filtra Oxygen, a następnie ruszyć z produkcją seryjną.
Liczymy też na rosnącą świadomość ekologiczną Polaków. Zależy nam, aby powiększało się grono tych, którzy biorą odpowiedzialność za swój wpływ na nasze wspólne otoczenie i po prostu sprzątają po sobie.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.