Sport to zdrowie – Polacy to wiedzą, ale…nie wstają z kanapy. Jak pokazuje badanie 4F Fuel, trwająca wiele miesięcy izolacja spowodowała u większości Polaków „mentalną kontuzję”. I choć respondenci przyznają, że ich forma jest znacznie gorsza niż 2 lata temu, to aż połowa nie rusza się wcale lub najwyżej raz w tygodniu.
Marka 4F Fuel, producent żywności funkcjonalnej oraz suplementów diety dla sportowców, opracowała raport „Aktywność sportowa i zwyczaje żywieniowe Polaków”. Pokazuje on, że trwająca od marca 2020 roku pandemia koronawirusa rozleniwiła Polaków i zamiast do sprzętu sportowego, przykuła do kanapy.
W zdrowym ciele, zdrowy duch?
Polacy generalnie mają świadomość, że odpowiednie odżywianie i ruch wpływają na ogólną kondycję człowieka – tak uważa 64 proc. respondentów 4F Fuel. 15 proc. chce być zdrowszymi, 11 proc. marzy o schudnięciu, 45 proc. natomiast pragnie zredukować stres, wierząc, że sport bardzo w tym pomaga. Jednocześnie, jak pokazuje raport, izolacja tylko niewielu z nich zmobilizowała do wzmożonej aktywności. Wręcz przeciwnie – raczej spowodowała u nich „mentalną kontuzję”.
Naszą intencją jest zwrócenie uwagi, że bardzo trudno zmotywować się do aktywności po przerwie, zwłaszcza w kontekście codziennego braku czasu. Stosujemy łatwe wymówki: brzydka pogoda czy marny humor wynikający ze złej formy, pory roku, czy ponurego nastoju wokoło. Chcemy zatem dać bodziec do ruszenia z miejsca, zachęcić do wykonania pierwszego kroku i wyznaczenia celów – mówi Aleksandra Chalimoniuk, PR Director 4F.
1/5 respondentów przyznała, że po pandemii poświęca mniej czasu na sport. 29 proc. stwierdziło z kolei, że po miesiącach izolacji trudniej im się mobilizować do treningów. W efekcie, prawie połowa badanych nie rusza się wcale lub najwyżej raz w tygodniu. Czas (a w zasadzie brak czasu) jest największym demotywatorem w kwestii aktywności – skarży się na to 15 proc. ankietowanych. Pozostałe „popularne” przeszkody to brak motywacji, na który cierpi 10 proc. badanych oraz lenistwo, do którego przyznaje się 8 proc. A jednocześnie, aż 21 proc. badanych przyznaje, że jest w gorszej formie niż przed pandemią.
Więcej: Sprzęt sportowy z drugiej ręki? Od teraz w Decathlonie
Lekarstwo bez recepty
Już w pierwszych tygodniach pandemii lekarze podkreślali, że aktywność sportowa może być pomocna w zabezpieczeniu się przed zarażeniem. Ruch wzmacnia bowiem układ odpornościowy człowieka i mobilizuje go do walki z patogenami. Psychologowie zwracają ponadto uwagę, że aktywność jest w chwili obecnej najlepszym lekarstwem dla psychiki, w dodatku dostępnym bez recepty. Szczególnie sport uprawiany na świeżym powietrzu przynosi duże korzyści mentalne.
Jeszcze niedawno nie mogliśmy wyjść na zewnątrz, bo z powodu pandemii wprowadzone zostały liczne zakazy. Dziś z tego „przywileju” nie chcemy korzystać, a powinniśmy jak najczęściej. Podczas aktywności w naszym ciele wytwarzają się hormony szczęścia i od razu czujemy się lepiej. Wielu z nas doświadcza sytuacji, kiedy trudno jest się zmobilizować do pójścia na zajęcia sportowe, ale po nich czujemy się znacznie lepiej niż przed – podkreśla Katarzyna Selwant.
Raport został zaprezentowany podczas spotkania z mediami w nowoczesnej przestrzeni 4F Spot w Warszawie. O aktywacji, motywacji i osiąganiu celów małymi kroczkami rozmawiali goście dyskusji: Katarzyna Selwant – psycholog sportowa, Martyna Kotwiła, lekkoatletka i ambasadorka 4F, Aleksandra Chalimoniuk – PR Director OTCF, Michał Czechowicz – Teamwear Manager oraz przedstawiciele prasy.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.