Ponad połowa Polaków twierdzi, że poparłoby nowe regulacje klimatyczne, nawet jeśli sprawiłoby to, że niektóre towary lub usługi byłyby droższe lub niedostępne – wynika z badania firmy doradczej Deloitte.
Badanie „Climate Sentiment Index” zostało przeprowadzone we wrześniu br. w 23 krajach, w tym w Polsce. Wynika z niego, że 57 proc. respondentów w skali globalnej twierdzi, że odczuwa zaniepokojenie zmianami klimatycznymi. Wśród Polaków odsetek ten jest nieznacznie wyższy i wynosi 62 proc. Również 62 proc. z nas uważa, że zmiany klimatu to naglące wyzwanie, w skali globalnej jest to natomiast 72 proc.
Obawy dotyczące klimatu – zarówno w Polsce jak w innych krajach – częściej deklarują kobiety i osoby posiadające dzieci.
Polacy odczuwają skutki zmiany klimatu
41 proc. Polaków biorących udział w badaniu deklaruje, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy doświadczyło zjawisk, które są skutkiem zmian klimatu. W skali globu było to niespełna 50 proc.
Wśród najczęściej wymienianych zjawisk pogodowych będących następstwem zmian klimatu Polacy wskazywali przede wszystkim bardzo wysokie temperatury (24 proc.), susze (21 proc.), niedobory wody (8 proc.), a także częstsze i silniejsze burze (6 proc.).
Z badania wynika również, że 72 proc. Polaków uważa, że rządzący powinni robić więcej, by zapobiec zmianom klimatu. W badaniu globalnym takiej odpowiedzi udzieliło o 5 pkt proc. mniej badanych.
Z badania wynika, że 67 proc. ludzi na całym świecie oczekuje, że rządy podejmą konkretne działania, zapobiegające dalszej dewastacji środowiska naturalnego. Wolę działania widać podczas trwającego w Glasgow szczytu COP26, na którym podpisano m.in. deklarację mającą na celu wzmocnienie współpracy na rzecz redukcji emisji metanu oraz zatrzymania i odwrócenia procesu wylesiania – komentuje Irena Pichola, partner w Deloitte, lider usług klimatycznych dla sektora publicznego na świecie.
Konieczność szybkiego podjęcia inicjatyw na rzecz zmian klimatu otwiera nowe możliwości współpracy pomiędzy biznesem a władzami, zarówno centralnymi, jak i lokalnymi. Ten dialog pozwoli obu stronom wypracować lepsze rozwiązania systemowe, w tym regulacyjne i finansowe, wspierające realizację celów Porozumienia Paryskiego – dodaje.
Regulacje klimatyczne mimo niekorzystnych zmian? Ponad 50 proc. na „tak”
Uczestników badania zapytano również, czy udzieliliby poparcia nowym regulacjom klimatycznym, nawet jeśli skutkowałoby to tym, że niektóre towary lub usługi byłyby droższe lub niedostępne. Odpowiedzi twierdzącej udzieliło 52 proc. Polaków. Co ciekawe identyczny odsetek dotyczy respondentów z pozostałych badanych państw.
Twórcy badania zwracają uwagę, że bardziej skłonne do poparcia takich regulacji są gospodarstwa domowe o wyższych dochodach. Można to odbierać jako wskazówkę, że koszty przeciwdziałania zmianom klimatu powinny być ponoszone proporcjonalnie do poziomu zamożności w poszczególnych grupach społecznych.
Zobacz też: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.