Już niebawem ruszą pracę nad montażem 165 czujników jakości powietrza w stolicy i części sąsiednich gmin. Miasto podpisało umowę z firmą Airly Public, wykonawcą przedsięwzięcia.
Umowę dot. czujników jakości powietrza w Warszawie podpisali Michał Misiek (Airly Public) i Marcin Morawski (Biuro Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej).
Miasto podaje w komunikacie prasowym, że wyłoniony w przetargu wykonawca przedsięwzięcia będzie odpowiadał nie tylko za zakup, montaż i uruchomienie całej sieci czujników z oprogramowaniem, ale również za utrzymanie systemu. W ciągu kilku tygodni Airly Public przedstawi harmonogram montażu urządzeń w poszczególnych lokalizacjach. Następnie będzie miała cztery miesiące na realizację zadania.
To oznacza, że montaż i uruchomienie czujników jakości powietrza zakończy się w kwietniu 2022 roku. Umowa przewiduje również możliwość zakupu 100 dodatkowych czujników w przyszłości.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Czujniki jakości powietrza nie tylko w Warszawie
Urządzenia będą mierzyć zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1. Są to pyły, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Ponadto wszystkie czujniki będą mierzyły zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, zaś 12 urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.
Miasto podaje, że 65 czujników jakości powietrza zostanie rozlokowanych w każdej z dzielnic Warszawy. Pojawią się one również w 17 partnerskich gminach, m.in. w Halinowie, Nieporęcie, Milanówku, Ząbkach, czy Zielonce.
Czujniki zostaną zakupione w ramach projektu „Wirtualny Warszawski Obszar Funkcjonalny (Virtual WOF)”. Współfinansowany jest on ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego województwa mazowieckiego na lata 2014-2020. Zakup zostanie sfinansowany w 80 proc. ze środków UE.
Czujniki „domkną” system
Stolica zwraca uwagę, że czujniki uzupełnią dotychczasowy system monitoringu jakości powietrza w mieście. W zeszłym roku wybudowano dwie nowe stacje, których standard porównywany jest ze stacjami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Mieszczą się one przy ul. Grochowskiej, a także przy alei Solidarności. Sieć czujników pomiarowych „domknie” warszawski system monitoringu, a zarazem pozwoli rzetelnie poinformować mieszkańców o aktualnej jakości powietrza.
Dane ze wszystkich stacji referencyjnych oraz 165 czujników będą prezentowane na warszawskiej platformie IoT (miejska platforma Internetu rzeczy) oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115.
Zobacz też: System do monitorowania jakości powietrza w Kielcach
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.